Blog

Uber’e Karşı Avrupa’da Taksiciler Sokağa Döküldü

Berlin

Uber, Avrupa’da tüm gündemi meşgul etmeye başlamış durumda.  Almanya, Fransa, İngiltere ve İspanya’da taksiciler çok büyük protesto gösterileri düzenleyince şehirlerde trafik alt üst oldu.

Hatırlarsanız birkaç ay önce Belçika’da Uber’in yasaklanmasını blogumuzda yazmıştık. Başta Avrupa Parlamentosu olmak üzere birçok kişi bu karara tepki göstermiş ve Belçikalı yetkilileri eleştirmişti. Benzer davalar Fransa, İngiltere gibi ülkelerde de açıldı fakat mahkemeler Uber’in faaliyetlerini durdurmayı gerektirecek bir durum olmadığı yönünde karar verdi. Bunun üzerine taksiciler son çareyi sokaklara dökülmekte buldu. Dünden bu yana birçok şehirde büyük protestolar gerçekleştiriliyor.

Londra

Londra’da meşhur siyah taksilerin protesto kararı aldığı biliniyordu. Fakat Avrupa’nın diğer şehirlerinde bu denli büyük bir protesto olması beklenmiyordu. Özellikle Almanya’da taksiciler çok büyük bir kalabalıkla protesto gösterileri yaptı. Fransa’da ise Paris ve Marsilya şehirlerinde taksiciler yolları kapatmış. Hatta Uber’in henüz resmi olarak hizmete girmediği İspanya’da bile yoğun protestolar olmuş. İş Uber ile çalıştığı düşünülen araçlara saldırmaya kadar varmış.

Madrid

Fakat tüm protestolar gölgesinde Uber kendinden emin görünüyor. Bugün Londra’da kullanıcılar için yeni bir servis duyuran şirket, artık uygulama üzerinden siyah taksilerin kullanılmasını mümkün kılacak. Yani standart taksi hizmetini de Uber üzerinden alabilmek mümkün oluyor. UberTaxi isimli bu hizmette Uber, herhangi bir ek ücret talep etmiyor. Sadece toplam tutarın %5’ini komisyon olarak alıyor. Mesafe ücreti uygulamaya kayıtlı kredi kartından yapılıyor, nakit kullanılmıyor.

Bununla birlikte CNBC’nin haberine göre Uber’in kullanıcı rakamları protestolardan olumlu etkilenmiş gibi görünüyor. Geçtiğimiz haftaya kıyasla bu hafta Uber’e kaydolan kullanıcı sayısının %850 arttığı belirtiliyor. Görünüşe göre kullanıcılar yolları kapatan taksicilerden biraz şikayetçi ve tercihlerini Uber’den yana kullanıyorlar. Hatta taksicilerin bu hareketi, Uber’in ismini duyurması adına bir nevi “viral” kampanya görevi gördü bile diyebiliriz.

Marsilya’da havalimanı çıkış yolu taksiciler tarafından kapatıldığı için yolcular yürüyerek çıkmak zorunda kalmış.