Blog

Uber’e Amerika’dan da Darbe Geldi

Uber, Avrupa’da pek ”sevilmese” de hizmet verdiği şehirlerin sayısını artırmaya devam ediyor. Son olarak İstanbul’da da hizmete girmişti. Ancak Amerika’da bile Uber’in durumu tartışma yaratmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz birkaç ay içerisinde Uber, Seattle ve Virginia şehirlerinde sorun yaşamıştı. Kurallara uygun olmadıkları gerekçesiyle Uber ve benzeri Lyft servislerin bu şehirlerde çalışması durdurulmuştu. Şimdi onlara Pittsburg da ekleniyor. Şehir mahkemesi, Uber ve Lyft’in faaliyetlerinin durdurulması yönündeki kararı Pensilvanya eyalet yönetimine göndermiş. Dolayısıyla Uber, bu konuda net bir karar çıkana kadar faaliyetlerine ara verecek.

Ancak Pensilvanya yönetimi, Belçikalıların başına gelenlerden etkilenmiş olsa gerek bu olaya hızlı bir tepki verdi. Pensilvanya valisi William Peduto, bu kararı doğru bulmadığını ve ulaşımda yenilikçi modellerin desteklenmesi gerektiğini söylemiş. Dolayısıyla Uber gibi servislerin yasaklanma olasılığı düşük görünüyor.

Uber, özellikle vergi konusunda eleştiriliyor. Vergi konusunda diğer taşıma şirketlerinden farklı değerlendirilmesi sorun yaratıyor.