Blog

Uber yeni servisiyle BlaBlaCar’a da rakip oluyor

Uber’in yeni ‘destinations’ özelliğiyle tüm kullanıcılar gidecekleri yönü uygulama üzerinden işaretleyip, yolculuk paylaşımı için teklifleri kabul edebiliyor.

Uber hem pazarlama hem de hizmet stratejileri anlamında çok agresif ve hızlı bir şirket. Manşet olan sıradan sürücülere taksicilik yapma imkanı sunan servisinin yanında VIP taşımacılıktan, eşya taşımacılığına ve hatta parti araçlarına kadar çeşitlenen bir hizmet gamına sahip olan şirket şimdi de BlaBlaCar ve YolYola gibi örnekleri bulunan yolculuk paylaşımı alanına giriş yapıyor.

Uber’in yeni ‘destinations’ özelliği bu servislere benzer bir paylaşım sistemi sunuyor. Siz zaten gitmek durumunda olduğunuz yolu önceden Uber’e giriyorsunuz, Uber’in algoritması da sizin yolunuz üzerinde bulunan bir yere gidecek kişileri bulup size onlarla yolculuk paylaşımı yapmanızı öneriyor. Dolayısıyla işten eve dönerken yolunuz üzerinde bulunan bir yere gidecek kişilerle masraf paylaşımı yapmanız mümkün.

Sistem şimdilik sadece San Francisco’da aktif ancak Uber kısa sürede bu servisi birçok lokasyonda hizmete sokmayı planlıyor. Ülkemizde çok popüler olmasa da yolculuk paylaşımı yapan bir kitle mevcut. Dolayısıyla Uber bu hizmeti Türkiye’ye de getirebilir.