Blog

Uber uygulama içi kodlama oyunuyla yetenek avlıyor

Dünyanın en değerli girişimlerinden Uber, potansiyel çalışan adaylarına ulaşmak için yeni bir hamle yaptı.

Kendi servisini kullanarak seyahat eden bazı kullanıcıları “Code on the Road” (Yolda Kodla) isimli oyuna davet eden Uber, uygulamasının içine yerleştirdiği oyunu yeni yetenekler bulmak için kullandığını duyurdu.

Kodlama oyunu rastgele görünür şekilde seyahat halindeyken uygulamada beliriyor. Twitter üzerinden kodlama oyunuyla karşılaştıklarını söyleyen Uber kullanıcılarının bazıları halihazırda mühendis olarak başka firmalarda görev yaptıklarını belirtiyor.

Uber oyunu kimlere göstereceğini belirlemek için kullanıcıların kişisel bilgilerini kullanmadığının altını çizerken, oyunun ABD’nin teknoloji istihdamı yüksek şehirlerinde gösterildiğini belirtiyor.

Oyun üç kodlama testi içeriyor ve kullanıcılara her birini tamamlamak için 60 saniye süre veriliyor. Oyunda yüksek puan yapan kullanıcılar ise uygulama içerisinden doğrudan Uber ile iletişime geçebiliyor. Ardından iş başvuru formunun da bulunduğu bir e-posta alıyorlar.

Konuyla ilgili Business Insider’a açıklama yapan Uber sözcüsü, “Ekibimize katılarak ilginç sorunlar çözmek isteyen potansiyel adaylara ulaşmanın yeni yollarını arıyoruz. Eğer yaşadığınız yerde teknoloji alanında çalışan çok insan varsa, Uber seyahatiniz sırasında siz de ‘Code on the Road’ oyununa denk gelebilirsiniz.”

Uber ayrıca ürününü iyileştirmek için güvenlik uzmanlarıyla etkileşime geçmeye çalışıyor. Geçtiğimiz hafta ödül avını başlatan firma, kullanıcıların gizliliğini ve güvenliğini tehlikeye atan açıklar bulan uzmanlara 10 bin dolara kadar ödüller dağıtacak. 1 Mayıs’ta başlayacak program, güvenlik uzmanlarına Uber sisteminde açık bulmak için 90 gün veriyor. Dört veya daha fazla açık bulan uzmanlar, buldukları ilk dört açığın ödülünün yüzde 10’unu da bonus olarak alacak.