Blog

Uber, İstanbul’da Faaliyete Başladı

Avruapa’da taksicileri ayağa kaldıran Uber, İstanbul’da faaliyete geçti. Web sitesi üzerinden İstanbul için hizmet seçeneklerini yayınlayan Uber, lüks araçlarla başlangıç yapıyor.

Taksi modeline farklı bir bakış açısı getirerek çok hızlı büyüyen bir girişim olan Uber, 39 ülkede faaliyet gösteren bir şirket haline geldi. Değeri 17 milyar dolara ulaşan ve her geçen gün yayılmaya devam eden şirket, taksicilik alanında bir şeyleri değiştirmeye başlamış durumda. Elbette bu durum taksicilerin tepkisini çekiyor. Özellikle Avrupa’da taksiciler Uber sistemine karşı çok sert tepkiler gösteriyor.

Uber şimdi Türkiye pazarına da giriş yapıyor. Hizmet verdiği şehirlere arasına İstanbul’u da ekleyen şirket, Türkçe olarak da hizmet vermeye başladı. Uber üzerinden artık lüks araçlarla taksi hizmeti almak mümkün. Baz ücret 11 TL olarak belirlenmiş. Minimum ücret 20 TL, iptal ücreti ise 15 TL.

Dakika başına 0,43 TL, kilometre başına ise 3,09 TL ücret talep ediliyor.

Şuan mevcut araçlar Audi A6, Mercedes- Benz E serisi ve BMW 7 serisi gibi araçlar bulunuyor. Dolayısıyla Uber, pazara girişini üst segmentten yapmış. Bundan sonraki planları bilemiyoruz. Daha ucuz hizmet ya da taksicilere uygulama üzerinden ödeme yapılması (BiTaksi gibi) gündeme gelebilir.

Uber’in Türkiye’deki mevzuat ve vergi sistemlerine nasıl bir uyum sağladığını da henüz bilemiyoruz.

https://www.uber.com/cities/istanbul