Blog

Uber ilk motosiklet servisini Bangkok’ta başlatıyor

Dünya çapında yankı uyandıran işlerinin yanında sürekli yeni hizmetleri de deneyen Uber, Asya pazarında motosikletleri de es geçmiyor. Şirketin ilk motosiklet servisi Bangkok’da pilot proje olarak başlamış.

Asya kıtasında birçok ülkede motosiklet, diğer ülkelerdekine kıyasla çok daha popüler. Gerek ekonomik yapı gerekse de şehirlerin kalabalığı sebebiyle tercih edilen motosiklet, bazı ülkelerde kültürün de bir parçası haline gelmiş durumda. Uber de bu noktadan yola çıkarak yeni bir hizmet başlatıyor.

Ubermoto_2

Daha önce yemek servisi ve taşınmak isteyenlere özel nakliyat hizmetlerini gibi yenilikleri deneyen Uber’in yeni hizmetini adı UberMOTO. Bu servis aslında otomobil sürücülerinin katıldığı standart Uber hizmetiyle aynı. Tek fark iki tekerlekli sürücülerin katılımına açık olması. Bangkok’lu motosiklet sürücüleri, geçmişlerine dair bir değerlendirmenin ardından Uber sistemine katılıyor ve böylece kendi motosikletleriyle serbest vakitlerinde taşıma hizmeti verebiliyor. Motosiklet sürücülerinin taşıyacakları artçı için kask bulundurmaları da şart.

UberMOTO, Uber için bir ilk olmasının yanında dünya için de ilklerden biri. Açıkçası biz daha evvel motosiklet sürücülerinin, kendi motosikletleriyle hizmet verdiği bir paylaşım sistemini daha önce görmemiştik.

Uber, bu servisi gelişmekte olan diğer ülkelere de yaymayı düşünüyor. Bangkok da bu sistemi test etmek için en doğru yerlerden biri. Şimdilik öyle bir hedefleri zaten yok ama Türkiye de belki de bu sistem için en sorunlu ülkelerden biri olarak nitelendirilebilir. Zira Uber otomobillerle bile henüz sistemi uygulamaya sokamıyorken, motosikletlerin trafik kurallarına pek uymaması, otomobillerin pek motosikletlere dikkat etmemesi sebebiyle bu sistem daha da zor uygulanabilir olacaktır.