Blog

Uber hâlâ gittiği her yerde kötü karşılanıyor

40 milyar doların üzerindeki değeri ve agresif yayılma stratejisiyle taşımacılığı dönüştürmeye çalışan Uber’in Çin’in güney şehirlerinden Guangzhou’daki ofisi polis tarafından basıldı. Bu Uber’in yasalarla ilk kez karşı karşıya gelişi değil.

ABD’deki kimi eyaletler ve bazı Avrupa ülkeleri Uber kullanımını yasaklasa da, birçok yerde taksiciler ve politikacıların aksini savunmalarına rağmen kuvvetli lobicilik faaliyetleri Uber’in buralarda faaliyet göstermeye devam etmesini mümkün kıldı. Fakat ABD ile Çin ilişkilerinin pamuk ipliğine bağlı olması, Çin’de lobicilik faaliyetlerinin önünü kapatıyor.

Uber’in Guangzhou ofisine yapılan baskında, akıllı telefonlar dahil ofiste bulunan tüm bilgi işlem cihazlarına el konuldu. Guangzhou Daily’ye konuşan yetkililer, baskının ‘Uber’in taşımacılık servisi sunmak için yetkili olmayan otomobilleri bu hizmeti sunmak için organize ettiği ve otomobillerin taşımacılık için gerekli belgelere sahip olmadıkları şüphesi’ ile gerçekleştirildiğini açıkladı.

Aslına bakarsanız Çin Uber’i bekliyordu. Geçtiğimiz ocak ayında çıkarılan yasada, taksi olarak lisanslanmayan ve taksici belgesi bulunmayan araç ve kişilerin taşımacılık yapması kesin bir şekilde yasaklandı.

Uber dünyanın dört bir yanında benzer yasalara karşı çıkarak daha geniş pazarlara ulaşmaya çalışıyor. Fakat kendi evi ABD San Fransisko’da bile gözardı edilemez bir direnç ile karşı karşıya.

The Wall Street Journal’a konuşan Uber sözcüsü, Guangzhou’da hizmet vermeye devam etmek için yerel otoriteler ile işbirliği içinde olduklarını açıkladı ve Çin operasyonuna devam edeceklerini belirtti.