Blog

Uber, Berlin’de Yasaklandı

Uber, Almanya’nın başkenti Berlin’de yasaklandı. Yasağın sebebi yolcu güvenliği ve taksi endüstrisinin korunması.

Taksicilerin Uber’i sevmediğine hiç şüphe yok. Avrupalı taksiciler bunu net biçimde gösteriyor. Fakat 1 yıl önce hiç ortalıklarda olmayan bir şirketin bu kadar hızlı ve agresif yükselmesi dikkat çekici. Dolayısıyla Uber aslında kendi başarısının kurbanı oluyor ve sektör adına ”deney faresi” durumuna düşüyor.

Uber’i yasaklayan son şehir Berlin oldu. Berlin’de Sivil ve Regülasyon İşleri Bölge Departmanı, Uber’in taşımacılık kurallarına uymayarak yolcu güvenliğini tehdit ettiği gerekçesiyle faaliyetlerine son vermesini istemiş. Almanlara göre Uber, lisanssız sürücüler ve lisanssız otomobiller kullanarak yolcu güvenliğini riske atıyor.

Almanlar Uber’e direkt bir kapatma uygulamıyor. Fakat kurallara uymayan taşımacılık faaliyetlerine devam etmeleri durumunda her rezervasyon için 25 bin avroluk bir ceza keseceklerini dile getiriyorlar. Ayrıca Uber ile taşımacılık yapmaya devam eden sürücüler de sürüş başına 20 bin avro ceza alabilecek.

Uber yönetimi bu konuyla ilgili hukuki yollardan itirazlarda bulunacaklarını açıkladı. Uber, itiraz konusu görüşülürken faaliyetlerine devam etmeyi planlıyor.

Ancak Berlin’de kurul güvenliğin yanında bu kararın taksi endüstrisini de korumaya yönelik olduğunu gizlememiş. Dolayısıyla Uber’in önüne bu konuda daha çok engel çıkabilir.

Kaynak