Blog

Uber Belçika’da Yasaklandı, Avrupa Birliği Tepki Gösterdi

Alternatif bir taksi hizmeti sunan Uber’in Avrupa pazarına giriş hamlesi oldukça önemliydi. Firma, birkaç farklı model ise Paris ve Brüksel’de hizmeti devreye almıştı. Hatta çok yakında Berlin’de de Uber kullanmak mümkün olacak. Fakat tam bu esnada Belçika’da alınan bir karar, ortalığı biraz karıştırdı.

Belçika’da bir mahkeme, Uber’in Brüksel’de sunduğu UberPop hizmetinin yasalara aykırı olduğuna hükmetti ve Uber’i ülke genelinde yasakladı. Bundan böyle Uber aracılığıya bir hizmet alınırsa Uber bunun için 10 bin avro ceza ödeyecek.

Kararın gerekçesi taksilerle oluşan haksız rekabet. UberPop, kullanıcıların kolayca taksi bulmasını sağlarken aynı zamanda sürücü olarak sisteme katılma imkanı da sağlıyor. Bu sürücülerin bir taksi plakasına sahip olması da gerekmiyor. Kendi araçlarıyla sisteme katılıp Uber üzerinden taşımacılık yapıyorlar. Burada vergi denetimi de Uber üzerinden sağlanıyor. Fakat mahkeme, bunun taksiciler açısından haksız rekabet yarattığını belirtiyor.

Bu karar farklı tepkiler aldı. En sert tepki ise Avrupa Birliği komisyon üyesi Neelie Kroes‘ten geldi. Son dönemlerde Avrupa Birliği sınırları içerisinde mobil dolaşım ücretlerini kaldırmak yönündeki çalışmalarıyla adını duyuran Kroes, bu kararı bir “hakaret” olarak nitelendirdi. Bu kararın taksi kartelini korumak için alındığını söyleyen Kroes “Uber’in suratına kapıyı kapatmak hiçbir şeyi çözmez. Bu kararı nasıl uygulayacaklarını bile bilmiyorlar. Ne yapacaklar? Polis Uber kullanıp kullanmadıklarını anlamak için insanları mı gözetleyecek? Evlerine ek gelir götürmek için uğraşan insanları hapse mi atacaklar?” diyerek Belçika mahkemesine çok net mesajlar göndermiş.

 

Kroes ayrıca Brüksel Belediye Başkanı’nı açık hedef göstermiş. Belçika’nın bu karar ile prestij kaybına uğradığını söyleyen Kroes, karara tepki göstermek isteyen herkesi başkan Brigitte Grouwels’in Twitter hesabına yazmaya davet etmiş.