Blog

Uber Almanya Genelinde Yasaklandı

Kısa bir süre önce Berlin’de bir yasak ile karşı karşıya kalan Uber, bu karara yasal yollardan itiraz edip çalışmalarını sürdürme kararı almıştı. Uber’in umudu mahkeme kararının iptal edilmesi yönündeydi. Fakat beklentiler karşılanmadığı gibi işler daha da kötüye gitti. Şimdi Uber, Almanya genelinde yasaklandı.

Frankfurt’ta bulunan bir mahkeme, Uber’e karşı açılan bir davada şirketi haksız buldu ve Uber’in tüm ülkede yasaklanması gerektiğine karar verdi. Kararın gerekçesi Berlin’deki karar ile aynı. Almanya’daki taşımacılık kurallarına uyulmaması ve güvenlik ihlali.

Karar neticesinde Uber’in faaliyetlerini durdurması isteniyor. Eğer bunu yapmazsa yasaya aykırı her taşıma için 250 bin dolar ceza ödemesi gerekecek. Fakat Uber yönetimi inadını sürdürüyor. Bu karara da itiraz edip tedbir koydurmayı ve faaliyetlerine devam etmeyi planlıyorlar.

Almanya’daki taksiciler bu karardan oldukça mutlu. Uber ise yıl sonuna kadar koyduğu kapasiteyi iki katına çıkartma hedefine ulaşmakta kararlı. Bakalım Uber kurallara uymayı mı deneyecek yoksa boyun eğmeden mücadeleye devam mı edecek?