Blog

Twitter’ın kullanıcı sayısı son çeyrekte ilk kez azaldı

Son aylarda yöneticilerinin görevden ayrılması ve hisselerinin sürekli düşmesiyle kötü bir gidişat içerisinde olduğu görülen Twitter, kendi mali yılına göre 2015’in son çeyrek sonuçlarını açıkladı. Twitter son çeyrekte para kazanırken kullanıcı kaybetmiş.

Twitter, 2015’in son çeyreğinde zararını bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %27 oranında azaltırken gelirlerini de %90 oranında artırmayı başarmış. Net rakamlar 710 milyon dolar ciro ve 90 milyon dolar net zarar şeklinde gerçekleşmiş. Bu da Twitter’ın geçtiğimiz yıla göre çok daha fazla reklamcının ilgisini çektiğini gösteriyor.

Ancak her şey para demek değil ve maddi rakamlarda iyileşme olsa da çeyrek sonuçları açıklamasına can sıkan bazı rakamlar var. Bunların başında da kullanıcı sayısı geliyor. 320 milyon aktif kullanıcısı bulunan Twitter, SMS üzerinden hizmet alan kullanıcılar çıkarıldığında 305 milyon aktif kullanıcıya hitap ediyor. Bir önceki çeyrekte ise Twitter’ın 307 milyon kullanıcısı vardı. Dolayısıyla bu 3 aylık dönemde Twitter kurulduğu günden bu yana kullanıcı sayısı anlamında ilk kez negatife düşmüş.

Twitter

Twitter’ın büyüme konusunda negatif değerlere düşmesi elbette büyük bir haber ancak son dönemlerdeki düşük bunun bir habercisiydi. Nitekim Twitter’ın üst yönetimindeki değişim ve geçici CEO olarak göreve gelen Jack Dorsey’in radikal adımları şirket içerisinde bir süredir bu konuya çözüm arandığını gösteriyor. Twitter önümüzdeki dönemde temel fonksiyonlarını güçlendirmeyi ve kullanıcıları daha fazla dinlemeyi planlıyor. Ayrıca bir başka odak noktası da canlı yayınları artırmak olacak. Bu sebeple Periscope’a daha fazla yatırım yapılması planlanıyor.

Detaylar için: https://investor.twitterinc.com/eventdetail.cfm?EventID=168562