Blog

Twitter’daki değişim zor günlerin habercisi mi?

Özellikle sosyal medya patlamasının yaşandığı dönemde tüm dünyada çok popüler hale gelen Twitter, Facebook’un güçlendiği Whatsapp, Instagram, Snapchat gibi yeni popüler platformların yükselmeye devam ettiği günümüzde biraz sallantıda görünüyor. Yükselişi yavaşlayan girişim artık bulunduğu noktada da sorgulanır hale gelmeye başlıyor. Son olarak üst düzey yöneticileriyle yollarını ayıran şirketin hisse kayıpları da artık yeni bir strateji gerekliliğini gösteriyor.

Twitter’da eski CEO Dick Costolo’nun ayrılışı çok büyük etki yaratmamıştı. Yerine geçen kuruculardan Jack Dorsey, bu görev için güçlü bir isimdi. Fakat Dorsey’in aynı zamanda Square’in CEO’luğunu yapıyor olması yönetim kurulunun pek hoşuna gitmedi ve bu sebeple görev tanımına bir de ‘geçici ‘ tanımı eklendi. Aradan geçen sürede yeni bir CEO bulunmamış olması yine çok büyük bir problem olarak görülmeyebilir. Ancak üst yönetim kadrosundaki son değişimin ardından Twitter’ın işi daha da zor olacak gibi görülüyor.

Twitter’dan ağustos ayında 2 üst düzey ayrılmıştı. Jack Dorsey, dün Twitter hesabından yaptığı açıklamayla 4 önemli ismin daha kendi kararlarıyla görevlerini bırakacağını açıkladı;  küresel medya ilişkilerinden sorumlu başkan yardımcısı Katie Jacobs Stanto, ürün yönetiminden sorumlu başkan yardımcısı Kevin Weil ve mühendislikten sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Alex Roetter. Dördüncü isim olan Vine’ın başında bulunan Jason Toff ise Twitter’dan ayrılıp Google’ın VR ekibine katılmaya gidiyor.

Tüm bu isimlerin aynı anda Twitter’dan ayrılmayı seçmiş olması düşündürücü. Ayrıca henüz yerlerine geçecek kişiler de açıklanmış değil. Bunlar da kapalı kapılar ardında işlerin pek de iyi gitmediğini gösteriyor olabilir.

Twitter_stock

Twitter hisselerinin 2013’teki halka arz sonrasındaki seyri

Bu durum Twitter hisselerini de ciddi biçimde etkiliyor. Yaz aylarından bu yana sürekli düşüşte olan hisseler, önümüzdeki dönemde de düşmeye devam edebilir.

Twitter’da artık beklentiler Jack Dorsey’in ipleri eline alıp yeni bir stratejiye geçiş yapması şeklinde. Yani yeniden startup ruhunu kazanıp yenilikleri hayata geçirmek ve yükselmek. Jack Dorsey’in bu konuda bazı planları olabilir. Söylentilere konu olan 140 karakter sınırını esnetme planı ve yeni kullanıcılar için reklam gösterimlerinin azaltılması gibi planlar bu yeni stratejinin eseri olabilir.

Elbette Twitter kullanıcı sayısı ve kullanım oranları bakımından halen oldukça iyi durumda. Ancak gidişatını düzeltemezse gelecekte küçülmek zorunda kalabilirler. Rekabetin çok yüksek olduğu bu dünyada yavaşlamak hiç de iyi bir şey değil.