Blog

Twitter’da Müşteri Kazanmanın 5 Yolu

255 milyon kullanıcısı olan Twitter, 2006’da yayınlanmasından bu yana büyümesini sürdürmektedir. Kullanıcılar bu sosyal platformda durmaksızın sevdikleri markalar, ürünler hakkında konuşmakta, takipçileri ile paylaşmakta ve bu markaların reklamını yapmaktadır. Kullanıcıların paylaşma isteğini günümüzün modern toplumuna kazandıran Twitter bu sayede milyarlarca dolarlık değerini korumaktadır. Ortadaki büyük soru işareti ise Twitter’ı şirketinize avantaj sağlayacak şekilde nasıl kullanabilirsiniz?

1.       Sosyal reklamları/kampanyaları Kullanmak

Twitter’a verilen reklamlar, özel indirim kampanyaları belirli bir sosyal aksiyona ulaşmadığında herkes tarafından görünür şekilde yayımlanmamaktadır. Twitter’da reklamını yaptığınız özel indirim kampanyalarını takip ederek, çoğunlukla sahte hesaplardan paylaşılmadığından emin olmalısınız. Kampanyanızı sahte hesaplardan arındırmak yalnızca markanızın duyurulmasını değil aynı zamanda bu teklifle ilgilenen ve paylaşan gerçek kullanıcıların kampanyadan ilk olarak faydalanmasını sağlayacaktır.

2.       Markanızı ya da ürünlerinizi duyuracak yarışmalar düzenlemek

Twitter’da düzenlenen yarışmaları kazanmak  için takip edilecek sürecin illa ki “Bunu retweet edin” ya da “Bizi takip edin”  şeklinde olmasına gerek yoktur. Hâlihazırda ürününüzü kullanmaktan memnun olan kullanıcılarınızı potansiyel müşterilerinizi etkilemek için kullanabilirsiniz.  Mevcut kullanıcılarınızı içerik ya da resim paylaşmaya teşvik eden bir sosyal kampanya hazırlayarak bu kullanıcıların takipçilerine ulaşabilirsiniz. Kampanyada paylaşılan en iyi içeriklerin daha geniş bir kitleye ulaştırmak için retweet ettiğinizden ve favorilerinize eklediğinizden emin olmalısınız.

3.       Ortaklıkları güçlendirmek/ yeni ortaklıklar edinmek

Rakibiniz olmayan fakat hâlihazırda yakalamak istediğiniz kitleyi takipçisi olarak kazanmış şirketleri bulun. Onların takipçileri ile paylaşmak isteyebilecekleri içerikler oluşturun. Örneğin belli bir üründe %20 indirim kampanyası yapmayı ve indirimleri seven bir Twitter takipçi kitlesine ulaşmayı planlıyorsanız; sürekli indirimleri paylaşan bir şirketin Twitter hesabı ile bu kampanyayı paylaşabilirsiniz.

4.       Şirketiniz hakkındaki pozitif tweetleri retweet etmek/favorilere eklemek

Twitter’ın doğası gereği insanlar ürünleriniz ve markanız hakkında bilgi edinmek için burada araştırma yapacaklar. Twitter aranan bir konu hakkında en çok paylaşılan tweetleri en üstte göstermektedir. En üstte yer alan tweetler birinin takibini, etkileşim seviyesini etkileyen etmenlerdir. Pozitif tweetlerin retweet edilerek, favorilere eklenerek ya da bu tweetlere cevap yazılarak üst tarafa çıkmasına yardımcı olmak, markanız hakkında pozitif bir algı oluşmasını kolaylaştıracaktır.

5.       Ürünleriniz hakkında soru soran kullanıcıları yanıtlamak

Eğer potansiyel bir müşteri ürünleriniz ya da şirketiniz hakkında soru soruyorsa, doğrudan size sormasa bile yanıtlamalısınız. Bu yaklaşım, sosyal medya tabanlı müşterilere hizmet ve destek vermek için en temel prensiptir. Aynı zamanda doğrudan sizin ürününüzü ya da markanızı aramayan fakat şirketinizle bir şekilde ilişkilendirilebilecek sorular soran kullanıcıların sorularını da yanıtlayarak markanıza dikkat çekebilirsiniz.

 

Kaynak:

11 Ways To Generate New Customers From Twitter