Blog

Twitter tümüyle işine odaklanmış bir CEO istiyor

Sadece iş dünyasında değil, gündelik hayatımızda da yaptığımız şeylere odaklanmak daha iyi sonuçlar elde etmemizi sağlar. Söz konusu büyük bir organizasyon ya da bir girişim olduğunda bu çok daha kritik öneme sahip bir durum hale gelir. Twitter için de durum farklı değil.

Günümüzde özellikle internet ve teknoloji alanındaki rekabette binlerce kişilik ekiplere sahip şirketler bile farklı alanlara yöneldiklerinde sorun yaşayabiliyorlar. Henüz büyüme aşamasındaki girişimler ise çok daha kısıtlı kaynaklara sahip olduklarından mutlaka belirli bir alana odaklanmak ve bu alanda çok iyi olmak zorunda.

Twitter belki günümüzde bir ”girişim” olarak nitelendirilse de aslında halen önemli hedeflere yürümek zorunda. Şirketin kullanıcı kitlesi ve marka imajı potansiyelini ciddi biçimde artırıyor ve aslında büyük yatırımlar da bu potansiyele yapılıyor. Dolayısıyla bu potansiyele ulaşmak konusunda yaşanacak aksaklıklar, gecikmeler Twitter gibi bir şirkette bile ciddi rahatsızlıklar oluşmasına sebebiyet verebilir.

Geçtiğimiz günlerde CEO’su Dick Costolo ile yollarını ayırmaya karar veren Twitter, geçici CEO’sunu bulmakta zorlanmadı. Jack Dorsey, şirketin kurucularından biri olması ve bu alandaki tecrübesi sayesinde görevi hemen üstlendi. Ancak Jack Dorsey’in gelişi Twitter’ı pek rahatlatmış görünmüyor. Zira şirket, tam zamanını Twitter’a harcayacak bir CEO istiyor. Jack Dorsey ise Square’in CEO koltuğunu bırakmaya niyetli değil.

Aslında Twitter’ın yaptığı yeni açıklama, Jack Dorsey’in ”Square CEO’luğunu bırakmayacağım” açıklamasına bir cevap niteliği taşıyor. Bu sebeple Dorsey’in açıklamasının bir rahatsızlık yarattığını söylemek yanlış olmaz. Taraflardan biri gerim adım atar mı yoksa Twitter kendine başka bir CEO bulur mu bunu ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Ancak Twitter gibi büyük bir organizasyonun bile tam zamanlı, odaklanmış bir CEO istemesi girişimcilikte odaklanmanın ne kadar önemli olduğunu gösteren güzel bir örnek.