Blog

Twitter reklamları AdWords modelini benimseyebilir

Twitter, birkaç yıl öncesine kadar gelir modeli olmayan, geleceğe yatırım yapan bir yaklaşıma sahipti. Birinci öncelik kullanıcılara iyi bir mikro blog deneyimi sunmak, mümkün olduğunca fazla kullanıcıya ulaşmaktı.

Artık bu süreç tamamlandı ve şimdi bugüne kadar Twitter’a destek olan yatırımcılara karşılığını verme, şirketi kâra geçirme zamanı. Bu sebeple Twitter da Facebook gibi daha fazla gelir elde etmenin yollarını arıyor.

Twitter’da reklam modeli hayata geçirildi. Türkiye’den de birçok şirketin Twitter’a reklam verdiğini görüyoruz. Ancak Twitter’ın yapısını bozmadan reklamları kullanıcılara göstermek pek kolay bir iş değil. Sonuçta aynı deneyimi korumak, sadık kullanıcıları kaçırmamak büyük önem taşıyor.  Bu sebeple farklı yöntemler deneniyor.

Bir süre önce Twitter’ın Facebook gibi otomatik başlayan 6 saniyelik video reklamlar üzerinde çalıştığı belirtilmişti. Şimdi ise Twitter, reklam işbirliğiyle daha fazla kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor.

Wall Street Journal‘in haberine göre Twitter, reklam anlaşmalarına başka siteleri de dahil etmeyi hedefliyor. Yani Twitter’da yayınlanan reklamlar popüler diğer siteler ve mobil uygulamalarda da yayınlanacak. Böylece kullanıcılar Twitter dışında popüler bir web sitesini ziyaret ettiklerinde de Twitter reklamlarını görebilecekler. Twitter ise bu modelde reklam gelirlerini diğer sitelerle paylaşacak. Özellikle spor alanında yayın yapan sitelerle işbirliği yapılacağı söyleniyor.

Elbette bu yaklaşım sitelere yayılması bakımından Google’ın AdWords yaklaşımına benziyor. Eğer Twitter bu anlamda ciddi bir yayılım planlıyorsa AdWords’e daha üst seviye bir rakip olarak konumlanabilir. Ancak şuan için bu hamlenin yarattığı izlenim Twitter’ın üst düzey web siteleriyle yapacağı bir trafik işbirliği olacak gibi görünüyor.

Twitter’ın reklam yaklaşımı açısından kullanıcı deneyimini korumaya gösterdiği özene de dikkat çekmek gerek. Gelir baskısına rağmen kullanıcı deneyimini mümkün olduğunca korumaya çalışıyorlar.