Blog

Twitter neden bir kulaklık şirketine yatırım yaptı?

Twitter, kablosuz kulaklıklar geliştiren bir şirket olan Muzik’e yatırım yapmış. Çünkü Muzik, sosyal medya paylaşımlarının direkt olarak kulaklıklar üzerinden yapılabileceğini düşünüyor.

Twitter’ın sahip olduğu Twitter Ventures üzerinden yatırımlar yaptığını daha önce de duymuştuk. Muzik yatırımını farklı kılan ise bunun ilk donanım odaklı startup yatırımı olmasının yanı sıra tıpkı Beats gibi bu startup’ın da kulaklık geliştiriyor olması. Fakat her ne kadar Muzik’in kulaklıkları Beats’e benziyor olsa da Twitter’ın amacı Apple gibi bir satın alma yapmak değil. Onlar insanların dinledikleri şarkılar hakkında daha fazla tweet atmasını istiyor.

Muzik_Twitter

Muzik’in geliştirdiği kablosuz kulaklıklar el hareketleriyle şarkıları geçmeyi ya da sesi açıp-kısmayı sağlarken kolay paylaşım özelliğine de sahip. Dolayısıyla yolda yürürken kulaklığınızla dinlediğiniz şarkıyı Twitter’da paylaşabiliyorsunuz. En azından hedef bunu sağlamak zira henüz satışa sunulmuş değil. Mayıs ayında 299 dolarlık fiyat etiketiyle gelecek.

Elbette kablosuz kulaklıkla müzik dinleyen birçok kişi genelde bunu akıllı telefonu yardımıyla yapıyor. Birçok müzik uygulamasında da kolay paylaşım özelliği mevcut. Dolayısıyla aslında kulaklığın sunduğu fayda çok da büyük değil. Ancak şunu görüyoruz ki Twitter, paylaşımı artırabilecek her şeye değer veriyor.