Blog

Twitter İstedi, Twitpic Kapanıyor

Twitter’ın yaptığı hamleler üzerine Twitpic’in kurucusu Noah Everett servisi kapatma kararı almış.

Twitter, popülaritesini yaygınlaştırmaya başladığında her taraftan gelecek desteklere açıktı. Bu sebeple 3. parti geliştiricilerin çalışmalarını pozitif bir durum olarak kabul ettiler. Servisin ilk yıllarında fotoğraf desteklememesi önemli bir sorundu ve Twitpic gibi servisler bu soruna ilaç gibi geldi.

Elbette burada bir ”Win-Win” durumu söz konusuydu. Temel servisleri geliştirmek ve kendini tanıtmakla meşgul olan Twitter, Twitpic’in bu desteğinden memnun olurken Twitpic de önemli bir kullanıcı kitlesine hitap eder hale geldi.

Fakat aradan geçen yıllarda yüz milyonlarca kullanıcıya ulaşan, reklam modelini devreye alan, halka açılan ve zengin yatırımcılara hitap eder hale gelen Twitter, kendi fotoğraf paylaşım hizmetini devreye aldı.

 

Burada Twitpic’in şansızlığı aslında bir süre önce şansı olan özelliği, yani ismi. Twitter, diğer 3. parti fotoğraf paylaşım platformlarına karşı böyle bir tavır takınmazken Twitpic’e dava tehdidinde bulunmuş. Twitter avukatları, Twitpic’in kendi isimlerini ihlal ettiğini bu sebeple servisin kapatılması ya da isim değiştirmesi gerektiğini iddia etmiş. Twitpic’i Twitter API’lerine erişimini kesmekle tehdit etmişler.

Bunun üzerine Twitpic’in kurucusu Noah Everett, servisi kapatma kararı almış. Twitter’ın gücü karşısında mahkemeye gitme seçeneğini denemeyen Everett, yine de Twitpic isminin kullanım haklarını 2009 yılında aldığını sözlerine eklemiş.

Twitter da bu konuyla ilgili bir açıklama yapmış ve tüm geliştiricilerden Twitpic kadar kaliteli servisler geliştirmelerini istedikleri belirterek servisi övmüşler. Fakat şimdiye kadar bu isimle yaşamasına izin verseler de bundan kendi markalarını korumak zorunda olduklarını dile getirmişler.