Blog

Twitter Halka Arz Oluyor

Twitter’ın halka arzının yakın zamanda gerçekleşeceği haberi bugün Silikon Vadisi’nin en önemli gündem maddesiydi. Şirketin yüzde kaçına kimin sahip olduğu, halka arzdan sonra kimin ne kadar alacağı konusu birçok haber ve blog sitesinde paylaşıldı.

Twitter’ın şu anki CEO’su Dick Costolo’nun, şirkete en geç gelenlerden biri olduğu için yönetim kurulundaki diğer üyelere göre daha az bir yüzdesi var. Dick Costolo şu anda şirketin yüzde 1,6’sına ve 7,6 milyon hisseye sahip.

Şirketin ilk kurucularından Evan Williams şirketin yüzde 12’sine ve 56,9 milyon hisseye sahipken şirketin fikir babası ve ilk kurucusu olan Jack Dorsey 23,4 milyon hisseye ve halka arz öncesinde şirketin %4,9 ‘una sahiptir. Şirkette daha az bilinen ve şirket henüz 25 kişiyken Twitter’a yatırım yapan – ki bugün şirketin yaklaşık 2000 çalışanı bulunmaktadır – Peter Fenton şirketin yüzde 6,7 sini ve 31,6 milyon hissesini elinde tutmaktadır.

Genel olarak hisselerden söz ettiğimize göre şirketin halka arz sonrasındaki beklentisinden de söz etmekte fayda var. Silikon Vadide halka arz sonrasında Twitter şirket değerinin 15 milyar dolara ulaşacağı söylentisi dolaşmaktadır. Buradan hangi hissedarın ne kadar zengin olacağını hesaplamak size kalmış 🙂 140 karakter ile yola çıkan bir şirket için hiç de fena sayılmaz değil mi?

Bugün aylık ziyaretçisi 400 milyona ulaşmış olan Twitter 2006 yılında San Francisco’da kurulmuştur. Her 2,5 günde bir bu sosyal platformdan aklınıza gelebilecek her türlü konu başlığından yaklaşık 1 milyar tweet atılmaktadır. Şirket bugüne kadar toplamda 1.16 milyar dolarlık yatırım almıştır. 2013 yılında şirket değerlemesi 11 milyar dolar olarak belirlenirken, gelirine bakıldığında yok denilecek kadar azdı.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de herhangi bir yerde herhangi bir olay anında Twitter üzerinden paylaşılmakta ve göz ardı edilemez bir haber kaynağı olarak kullanılmaktadır. En büyük starlar, dünya liderleri, sporcular, haber kuruluşları bu yayın organı aracılığıyla seslerini tüm dünyaya duyurmaktadır.

 

Kaynaklar:

http://venturebeat.com

http://techcrunch.com

http://www.crunchbase.com