Blog

Twitter, Yeni Girişim Gnip’i Satın Alıyor

Kendi tanımlarıyla “sosyal data kaynağı” olan şirket Gnip’i Twitter satın alıyor. Mikroblog hizmeti veren Twitter bu alım ile birlikte datayı paraya çevirme hedefinde.

Twitter ve Gnip 2010 yılında zaten bir işbirliği duyurusu yapmışlardı. Twitter kullanıcı datalarını kullanarak gelir yaratan şirketler için bir servis sağlayıcısı görevinde olan Gnip artık Twitter bünyesine katılıyor.

2008 yılında kurulan Gnip, Twitter’ın ilk resmi data partneri olma unvanına sahip. Tumblr, WordPress ve Foursquare ile de çalışan Gnip, Library of Congress için bile data sağlıyor.

Bu alım, Twitter’ın MoPub alımından bu yana gerçekleştirdiği en kapsamlı alım olarak göze çarpıyor. 350 Milyon Dolarlık MoPub alımının yanında Cover, SecondSync ve Mesagraph da Twitter’ın alımlarından bazıları.

Sosyal datayı yeni petrol olarak tanımlayan silikon vadisi duayenleri alımın doğruluğuna dikkat çekti. Brandwatch CMO’su Will McInnes, Twitter’ın kendi ekosistemine ait önemli parçaları satın aldığını ve bunları yaparken de ya müşteri odaklı davrandığını ya da gelir odaklı davrandığını belirtti.