Blog

Twitter CEO’su Dick Costolo yerini Jack Dorsey’ye bırakıyor

Twitter kendisi için çok kritik bir gelişmeyi, şaşırılmayacak şekilde bir tweet ile duyurdu: CEO Dick Costolo görevi bırakıyor. Costolo’nun temmuz ayında ayrılmasının ardından, CEO koltuğuna sosyal ağın kurucularından Jack Dorsey geçecek.

Dorsey ilk etapta ‘geçici CEO’ olarak görev yapacakken, Costolo da Dersey’nin görev için doğru kişi olduğundan emin: ”Twitter’ı bu dönüşüm sürecinde Jack Dorsey’den daha iyi yönetebilecek birisi yok’ dedi.

Costolo’nun gidişine denemez. Geçtiğimiz yıl Twitter için pek de parlak geçmemişti, yatırımcıların beklendiği gibi gerçekleşmeyen kullanıcı artışı, kullanıcıların ise platformdaki usandırıcı troll artışı konusunda  yüksek sesle dile getirdikleri endişeleri Costolo’nun aşmayı başaramadığı sorunların başında geliyor. Twitter her ne kadar gazeteciler, markalar ve müdavimleri arasında popüler olsa da, 1,4 milyar kullanıcıya sahip olan Facebook kadar genele hitap edemedi. Açıklanan son verilere göre, mikro blogun kullanıcı sayısı 300 milyon seviyesinde.

Costolo’ya yöneltilen en büyük eleştirilerden biri ise bu ayın başında, Twitter’ın ilk yatırımcılarından Chris Sacca’dan geldi. Sacca kaleme aldığı blog yazısından şu satırlar öne çıkıyordu, ”Ben Twitter’a inanıyorum. Firma kendini geliştiriyor, kötüye gitmiyor. Wall Street bunu anlamıyor çünkü Twitter hikayesini yatırımcılara ve kullanıcılara anlatmayı beceremedi.”

New York Borsası, Costolo’nun gidişine olumlu tepki verdi. Duyurunun ardından Twitter hisselerinde ani bir artış yaşandı.