Blog

Twitter 10 yaşına bastı

2006 yılının 21 Mart tarihinde hayatımıza giren Twitter, yaşadığı düşüşe rağmen halen çok önemli bir platform. Kendisi de bunu herkese anlatmak için 2.5 dakikalık bir video hazırlamış.

2006 yılı kulağa çok yakın bir tarih gibi gelebilir. Ancak üzerinden 10 yıl geçmiş bile. Şöyle bir örnekle bu sürede dünyanın ne kadar değiştiğini daha iyi anlatmak mümkün olabilir; Twitter kurulduğunda dünya iPhone ile henüz tanışmamış, henüz Etohum kurulmamıştı. Dolayısıyla 10 yıl azımsanacak bir süre değil.

Aradan geçen 10 yılda Twitter dünyanın en popüler platformlarından biri oldu, 300 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı ve halka açıldı. Ancak artık yaşını gösteriyor ve yeniden hızlanması gerektiği bir gerçek. Bugünlerde Jack Dorsey ve ekibinin sağlamak için uğraştığı şey de bu. Hazırlanan videoda da Twitter’ın anlık akış yaklaşımı ve özellikle dünya genelinde bir haber verme aracı olarak kullanıldığına vurgu yapılıyor. Ancak onlar da bu mesajı 140 karaktere sığdırmakta bir hayli zorlanmış olacaklar ki emojilere sarılmışlar. Bakalım Twitter 15 yaşına basarken hangi noktada olacak.