Blog

Twitch, Amazon’un Oluyor!

Twitch’in ismi uzunca bir süredir Google ile birlikte anılıyordu. Fakat Amazon bugün sürpriz yaparak Twitch’i satın aldığını duyurdu.

YouTube’un sahibi olan Google, video alanında liderliği elinde tutuyor. Fakat Twitch, YouTube’a göre çok daha az kullanıcıya sahip olmasına rağmen bir alanda YouTube’un önüne geçiyor: Oyun. Kullanıcılar Twitch üzerinden oyun videolarını yayınlamayı tercih ediyor. Uygulamanın PlayStation ve Xbox’lara da yüklü olarak gelmesi bir avantaj. Dolayısıyla Google’ın kendisini bu alanda da geliştirmek için Twitch’i satın alacağı konuşuluyordu. Hatta bazı kaynaklar anlaşmanın tamamlandığını belirtmişti ve biz de bu haberi sizlerle paylaşmıştık.

Fakat Amazon, sürpriz bir hamle yaparak Twitch anlaşmasını bitirdi. İki şirket bugün 970 milyon dolarlık bir anlaşmanın altına imza attıklarını duyurdu. Amazon, Twitch’in tamamı nakit 970 milyon dolar ödeyecek.

Amazon CEO’su Jeff Bezos, yaptığı açıklamada özellikle Twitch’in oyun alanındaki başarısına dikkat çekmiş ve sadece 3 yıllık bir şirketin oyun dünyasında bu kadar fazla tercih edilmesini övmüş.

Twitch CEO’su Emmett Shear ise Google flörtü konusunda ipuçları içeren bir açıklama yapmış:

”Amazon’u seçtik çünkü onlar bizim kitlemize, değerlerimize ve uzun vadeli vizyonumuzu paylaşıyorlar. Ekip, merkez binamız ve en önemli ruhumuz aynı kalacak. Fakat Amazon’un desteği sayesinde hedeflerimize daha hızlı ulaşacağız”

Twitch, toplamda 50 milyon aktif kullanıcıya sahip ve bunların 1.1 milyonu her ay siteye video yüklüyor. YouTube’un milyar kullanıcılı rakamlarının yanında çok düşük kalsa da oyuncu yoğun bir ortama sahipler.

Amazon’un ise bu anlaşmayla iki hedefi var gibi görünüyor. Birincisi video streaming dünyasından bir pay elde etmek. Video içeriklerin önemi her geçen gün artıyor ve Amazon da buna kayıtsız kalmıyor. İkincisi ise oyun dünyasında bir pay elde etmek. Daha Double Helix isminde bir oyun stüdyosunu satın alan Amazon, şimdi de oyun videolarıyla ünlenen bir platformun sahibi oluyor.

Birkaç gün önce sizlere Amazon’un Google AdWords’e rakip bir platfom yaratmayı hedeflediğini iletmiştik. Twitch satın alması da gündem yaratan bir hamle oldu. Görünüşe göre Amazon, bugünkü büyüklüğüyle yetinmeyen çok daha büyük bir şirket olmak konusunda niyetli. Özellikle Google gibi çok farklı alanlara sıçramaya başlamış durumdalar.