Blog

Türkiye’den Yeni Girişim: Pondr

Türk bir ekip tarafından hazırlanan Pondr’ın lansmanı yapıldı. Televizyon ekranlarından tanıdığımız Halit Ergenç’in yatırımcısı olduğu uygulamanın fikir babası ise Ergenç’in yeğeni Aziz Akgül.

Pondr’ın gelişi resmi lansman yapılmadan birkaç ay önce duyulmuştu. Zira Halit Ergenç’in yatırımcı olarak yer aldığı proje, özellikle magazin basınının ilgisini çekti. Pondr’ın resmi lansmanı bir kez ertelendikten sonra nihayet 11 Nisan Cuma günü gerçekleştirildi.

Yine basının yoğun ilgi gösterdiği lansmanda Halit Ergenç ve Aziz Akgül de yer aldı. Aziz Akgül, Pondr’ın yapısı ve rakiplerine göre farklarından bahsetti.

Facebook’ta kullanıcıların arkadaş sayılarının çok arttığını fakat buna rağmen etkileşimin çok düşük olduğunu söyleyen Akgül, ”Beğenme kavramı da anlamını yitirdi. Artık birinin cenaze haberini de beğenir hale geldik” diyerek Facebook’un bu yapısını eleştirdi. Twitter’da da ünlüler dışında etkileşimin çok düşük olduğunu belirten Akgül, bunun için Pondr’ı geliştirdiklerini söyledi.

Pondr’ın yapısı Twitter’a ve Facebook’a benziyor. Fakat kullanıcılara soru sorma imkanı da tanınmış. Yani iki resmi koyup takipçilerden bunlar hakkında yorum yapması istenebiliyor. Bununla birlikte beğen butonunun karşısında beğenmeme seçeneği de mevcut. Aynı Twitter’da olduğu gibi Repondr’lama seçeneği mevcut.

Pondr, global anlamda başarılı olmayı hedefliyor. İlk yılın sonunda milyonlarca kullanıcıya ulaşmayı hedefliyorlar. Uygulamanın birçok dil seçeneği olacakmış. Mobil uygulama şuan sadece iOS için mevcut. Fakat yakında Android versiyonu da gelecek. Windows Phone için de planlar mevcut.

Pondr’ın Türkiye’den çıkan bir girişim olması güzel. Diğer platformlardan farklı olduklarını kullanıcılara gösterebilirlerse global anlamda başarılı olabilmeleri mümkün. Bize kendilerini hiç Instagram’la kıyaslamamaları garip geldi.  Zira Instagram özellikle etiketlerle kullanıldığında etkileşim oranları yüksek. Başarılar diliyoruz.