Blog

Türkiye’den çıkan akıllı depolama girişimi Monument, Kickstarter kampanyası başlattı

Türkiye’de Monument Labs tarafından geliştirilen akıllı fotoğraf depolama ve yönetme cihazı, bir Kickstarter kampanyasıyla ilk kez kullanıcıların karşısına çıktı. Dün başlayan kampanya, şimdiden 60 bin dolarlık hedefine yaklaşmış durumda.

Ercan Erciyes ve Semih Hazar tarafından Türkiye’de kurulan, ardından İTÜ GATE desteğiyle Amerika’da Chicago kentine açılan Monument, son kullanıcıların karşısına da burada çıkmaya karar vermiş. Kickstarter’da Chicago merkezli bir kampanya başlatan girişim, 60 bin dolarlık hedefine ulaşmak için ön sipariş talebi topluyor. 60 bin dolarlık bir hedef belirleyen girişime şimdiden 345 kişi destek vermiş ve 41 bin dolarlık fon oluşmuş. Dolayısıyla 60 bin dolar hedefi kısa sürede aşılacak gibi görünüyor.

Monument, ilk bakışta standart harici disklere benzese de yazılımıyla onlardan ayrılıyor. Akıllı yazımı sayesinde dışarıdan bir SD kart ya da bir fotoğraf makinesi bağlandığında tüm fotoğrafları tarih ve yer bilgisine göre kopyalayıp yedekleyen Monument, aynı zamanda sosyal medyadaki fotoğraflarımızı da yedekeleyebiliyor. Böylece kullanıcılar tüm fotoğraflarını tek bir noktada depolamış oluyor.

Monument’ın amacı bu akıllı sistemi sunmak olduğu için kutunun içerisinde sabit bir diskle gelmiyor. Her kullanıcı kendi istediği kapasitede bir disk kullanıp, dilediğinde diski değiştirebiliyor.

Monument’ın Kickstarter kampanyasına bu linkten ulaşabilirsiniz.