Blog

Turkcell’den Akıllı Otomobiller İçin İlk Adım

Turkcell, otomobillere internet bağlantısıyla birlikte akıllı özellikler ekleyecek Akıllı Otomobil Platformunu resmi olarak duyurdu. Platform, Ağustos ayından itibaren Volvo ve Subaru modellerinde kullanılmaya başlanacak.

Akıllı otomobiller, piyasadaki en hızlı yükselişe geçen trendlerden biri. Birçok marka daha akıllı araç içi sistemler geliştirmek için çalışıyor. Aslında birçok araçta dokunmatik ekranlar, kapsamlı fonksiyonları yönetebilen sistemler var. Ancak internet bağlantılı araçların sayısı oldukça az. Bu da deneyimin sınırlı kalmasına sebep oluyor.

İnternet bağlantısını araçlara yerleştirmek de kolay değil. Birçok marka, kendi geliştirdikleri basit yazılımları kullandıkları için bunları internete bağlayıp diğer sistemlerle entegre etmeleri oldukça zor. Bu durumda devreye iOS CarPlay, Android Auto gibi sistemler giriyor. Ancak bu sistemler henüz yaygınlaşmadı.

Fakat Turkcell, bu konuda bizce sürpriz bir çıkış yaparak belki de Türkiye’deki en kapsamlı akıllı araç platformunu duyurdu. Turkcell ve iş ortakları tarafından geliştirilen platforma ”Turkcell Akıllı Otomobil Platformu” adı verilmiş. Türkiye’de geliştirilen platformun yazılım sürecini tamamlamak yaklaşık 1 yıl sürmüş. Bu sistemi uyumlu donanımlara uygulamak için marka işbirlikleri gerektiğinden Volvo ve Subaru için işbirliğine gidilmiş. Lansmanla birlikte bu iki marka, Akıllı Otomobil Platformunu modellerinde yüklü olarak sunacak.

Akıllı Otomobil Platformu, Android tabanlı bir sistem. Ancak Android Auto’yu kullanmıyor. Turkcell, geliştirme sürecine çok daha erken başladığından Android Auto’yu kullanma şansı olmamış. Platformun içerisinde yol tarihi, en yakın otopark – benzin istasyonu – Eczane, trafik durumu, konum paylaşımı gibi özellikler Navigasyon bölümü içerisinde. İnternet bölümünde Facebook gibi sosyal medya ağları, internet tarayıcısı, Fizy, Tunein Radio gibi servisler yer alıyor. Araç Yardım bölümünde ise yol yardımı seçenekleri yer alıyor.

Turkcell, sistemin 3G bağlantısını torpido gözüne takılan bir modem yardımıyla sağlıyor.

Turkcell, gelecekte iOS ve Android’li diğer sistemler için altyapı sağlamaya hazır. Ayrıca Türkçe içerik konusunda da destek vermeye hazırlar. Ancak Turkcell’in öncelikli amacı, Türkiye’de bu sistemi ilk uygulayanlardan biri olarak tüm platformu bir bütün olarak kullanıcılara sunmak. Bunun için Renault, Volkswagen, Hyundai, Toyota gibi markalarla da iletişim halindeler. Ancak teknik zorluklar sebebiyle henüz işbirliği gerçekleşmemiş.

Android açık kaynak bir sistem olsa da Turkcell’in Akıllı Otomobil Platformu’nu alıp istediğiniz araca yüklemeniz mümkün değil. Zira otomobilin donanımı buna uyumlu olmalı. Sonradan araca bir donanım eklettirmek için gerekli altyapı da henüz bulunmuyor. Dolayısıyla şuan sadece desteklenen otomobil modelleri bu sistemi kullanabilecek.

Dikkat çeken noktalar:

– Sistem araçlara yüklü olarak geliyor. Bazı modellerde standart, bazı modellerde multimedya sistemi alındığında Turkcell Akıllı Otomobil Platformuyla birlikte geliyor.

– Sadece yeni modellerde kullanılabilecek. Eski modellere bu sistemin yüklenmesi mümkün değil. Şuan bir ”aftermarket” seçeneği de bulunmuyor.

– Sistem ilk yıl tümüyle ücretsiz. Birinci yılın sonunda sistemi kullanmaya devam etmek isterseniz aylık bir data ücreti ödeyeceksiniz. Ancak bu miktar henüz açıklanmadı.

– Şuan sadece Volvo ve Subaru’da mevcut. Ancak Volkswagen, Renault, Toyota, Hyundai gibi markalara da gelmesi muhtemel. Bu konuda çalışmalar var.

– Sistemin içerisinde yeni özelliklerin eklenmesi planlanıyor. Örneğin bir benzinciye gittiğinizde ödemeyi araçtan inmeden bu sistem üzerinde yapmanız mümkün olabilir. Ancak bunlar henüz fikir aşamasında.

– Turkcell Akıllı Otomobil Platformu Ağustos ayından itibaren piyasada olacak.

– Sistemin içerinde şuan Garanti Bankası’nın bir uygulaması mevcut. Bu tür işbirlikleri artabilir.

– 3G bağlantısı torpido gözüne bağlanan bir 3G modem üzerinden sağlanıyor.

– Sistemin bir akıllı telefon uygulaması da mevcut. Bu sistem üzerinden aracınızın nerede olduğunu görebiliyorsunuz. İleride uzaktan klimayı çalıştırma gibi özellikler de gelebilir.

– iOS ve Android’in araç içi platformları geldiğinde Turkcell bunlara da hem altyapı hem de içerik anlamında destek vermeyi planlıyor.

 Kaynak: 2f Magazine