Blog

Turkcell T60 VR aksesuarıyla birlikte geliyor

Turkcell, bugün duyurusunu yaptığı yeni akıllı telefonu T60 ile birlikte iki dikkat çekici aksesuarı daha kullanıcılara sunuyor.

Son yıllarda Türkiye pazarına uygun akıllı telefonları kendi markasıyla satışa sunan Turkcell, bu yılda T60 modeliyle bu stratejisini devam ettiriyor. Akıllı telefonların yanında Turkcell’in teknoloji dünyasındaki diğer trendleri de takip ettiğine şahit olmuştuk. Örneğin geçtiğimiz yıl T50 ile birlikte akıllı bileklik T-Fit de satışa sunulmuştu. Ancak T-Fit bu yılın yeni bir versiyon ile devam etmiyor. Zira Turkcell, kullanıcıların harici aksesuarlar yerine dahili adım sayarı bulunan akıllı telefonların tercih edildiğini düşünerek bu ürün ailesini şimdilik rafa kaldırmış.

Bu yılın dikkat çekici ürünleri ise VR yani sanal gerçeklik gözlüğü ve bir sanal klavye yansıtıcısı. Özellikle Oculus’un harekete geçirdiği pazarda akıllı telefonlar bir anda uygun fiyatlı alternatifler haline dönüşmeye başlamıştı. Samsung, HTC ve LG gibi Turkcell de Google’ın kartondan üretilen VR gözlükleriyle çalışmak için gerekli sensörlere sahip. Bu sebeple Turkcell, T60’ı satın alan ilk 500 kişiye Google Cardboard VR gözlüklerinden hediye edecek. Turkcell’in amacı bu karton gözlüğü Türkiye’de üretmeye başlayıp tüm kullanıcılara hediye etmek ancak henüz bu konudaki planlar kesinleşmiş değil.

Turkcell_T60

Elbette bu kartonu Google’ın yayınladığı PDF’ler sayesinde kendiniz yapmanız da mümkün ancak mercek konusunda problem yaşamanız muhtemel.

Turkcell T60’ın bir de plastik, daha gelişmiş bir VR gözlüğü daha olacak ve bu versiyon 100 TL civarında bir fiyatla satılacak. Ancak henüz ne zaman piyasada olacağı belirsiz.

Sanal klavye aksesuarı da dikkat çekici ancak bu aksesuarın da ne zaman piyasada olacağı açıklanmadı.

Özellikle sanal gerçeklik alanında çalışan girişimler için test ve deneme ürünü olarak kullanılabilecek düşük maliyetli bu VR çözümlerinin sayısının artması olumlu bir durum.

Oculus de kısa bir süre önce ilk son kullanıcı ürününün 2016’nın ilk yarısında piyasada olacağını duyurmuştu. VR konusunda 2016 yılı önemli bir yıl olabilir.