Blog

The Next Web’den Boris van Zanten Startup Istanbul’da

Tüm dünyada bilinen bir teknoloji yayını olan The Next Web’i kurucularından girişimci Boris Veldhuijzen van Zanten, 30 Eylül’de Startup Istanbul’da olacak.

Boris Veldhuijzen van Zanten, Avrupa’nın gördüğü en farklı ve en yaratıcı girişimcilerden biri. Bir teknoloji ve startup uzmanı olarak tanınsa da aslında gençliğinde çok farklı alanlara ilgi duyuyormuş. 15 yaşında sirklerde çalışmak üzere jonklörlük eğitimi alan Boris, 1987 yılında Hollanda’da 7 topu aynı anda çevirebilen tek jonklörmüş. Ardından sanata yönelen Boris, Enschede’de sanat eğitimi aldıktan sonra Rijksacademie’ye seçilmiş. Bu noktadan sonra ise teknolojiye olan ilgisi ön plana çıkmaya başlamış. 1997 yılında ilk şirketi olan V3 Redirect Services’i kurmuş. 2 yıl sonra bu şirket Fortune City tarafından satın alınmış. 2001 yılında HubHop isimli Wi-Fi hotspot şirketini hayata geçirmiş bu şirketi de bir süre sonra Hollandalı operatör KPN satın almış. Boris de böylece KPN’nin yönetim ekibine katılmış fakat kısa süre içerisinde bu işin kendisine göre olmadığını anlayıp girişimciliğe geri dönmüş.

Boris’i dünya çapında üne kavuşturan girişimi The Next Web’in temelleri 2006 yılında ilk The Next Web Konferansı ile başlamış. Bu konferans aslında Boris’in kurucularından biri olduğu Fleck.com girişimini tanıtmak için düzenlenen bir organizasyonmuş. Fakat 300’ün üzerinde katılımcıyla beklentileri aşan etkinlik, kendi başına bir olay haline gelmiş. Bugün Avrupa’nın yanı sıra Sao Paulo ve New York’ta da her yıl The Next Web konferansları düzenleniyor. Ayrıca bir de kod üzerine odaklanan Kings of Code konferansı var.

2008 yılında ortaya, kendi alanında dünyanın en başarılı sitelerinden biri olacak The Next Web Blog çıkmış. Bu site bugün dünyanın en önde gelen teknoloji bloglarından biri olarak kabul ediliyor.

Şirketin çatısı altındaki üçüncü bölüm ise TNW Labs. Bu, Boris’in girişimcilik dürtülerini besleyen bir departman çünkü kendi startup’larını yaratmak için çalışıyor. Şimdiye kadar Twittercounter, SocialStatistics.com, Paydro.com, Pressdoc.com, The Next Web Magazine, TNW Academy ve Inbox Pro gibi girişimler TNW Labs bünyesinde ortaya çıktı.

Boris Veldhuijzen van Zanten, ülkesi Hollanda’da ve Avrupa’da en önemli girişimcilerden biri olarak Startup Europe Leaders Club topluluğuna üye konumunda. Avrupa Birliği Komisyonu üyelerinden tanıdık bir isim olan Neelie Kroes’un kurduğu bu topluluk Avrupa’da girişimcilik ekosistemini geliştirmek için çalışıyor. Topluluğun diğer üyeleri ise Daniel Ek ve Martin Lorentzon (Spotify), Kaj Hed (Rovio) ve Niklas Zennström (Skype / Atomico).

30 Eylül’de Boris Veldhuijzen van Zanten ve diğer tüm değerli konuşmacıları Startup Istanbul sahnesinde canlı olarak dinlemek için Startup Istanbul’a şimdi kayıt olun!

http://startupistanbul.com