Blog

Teknolojinin dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin

Teknoloji günlük yaşamlarımızda büyük rol oynuyor. Yetenekli cihazlar ve yazılımlar olmasaydı, her gün kolayca hallettiğimiz işlerden büyük bir çoğunluğunu tamamlamak için bin takla atmamız gerekebilirdi. İnternetin rolünü dile getirmeye gerek dahi yok. Fakat her iyi şeyin, o kadar da iyi olmayan yanları, yan etkileri var. İnternet ve ona bağlı teknoloji ürünleri, odaklanmaya ihtiyaç duyan girişimciler için bir hayli dikkat dağıtıcı olabilir. Bu da girişimcinin değerli zamanına mal olur ve gerçekten önemli olan konulara odaklanmasını engelleyebilir. Gelgelelim, günlük hayatın en popüler zorluklarından biri olan dikkat dağınıklığını engellemenin yolları var.

Teknolojinin size karşı değil, sizin için çalışmasını sağlayabilecek birkaç yöntem şu şekilde:

Postacı ne zaman gelecek?
Her e-posta bildirimi geldiğinde önünüzdeki işi bırakıp gelen e-postayı okursanız, normalde birkaç saatinizi alacak bir iş için bütün gününüzü harcayabilirsiniz. Bu nedenle, gününüzü planlarken posta zamanlarını da belirleyin. Ardı arkası gelmeyen e-posta yağmurunun ne denli dikkat dağıtıcı olabileceğinin farkındayız. Sakın her birini geldiği gibi yakalamaya çalışmayın. Günlük e-posta trafiğinize uygun olarak sabah, öğle ve akşam olmak üzere üç farklı e-posta saati belirleyin ve yalnızca bu saatlerde e-postalarınızı okuyun ve yanıtlayın.

Çanlar susmalı
Günün en önemli işi üzerinde çalışırken, dikkatinizin başka hiçbir yere kaymaması işin kalitesi açısından kritik önem taşır. O an sizin şçin önemli olan tek şey önünüzdeki iş olmalı; diğer her şeyi aklınızdan silmelisiniz. Sürekli öten ve ışıkları yanıp sönen cihazlarınızın bildirimlerini, tarayıcınızda sürekli açık duran Facebook ve Twitter sekmelerini kapatmak iyi bir başlangıç olabilir. İşte şimdi önünüzdeki işi en iyi şekilde tamamlamaya bir adım daha yakınsınız.

İşi olmayan gitsin!
Bilgisayarda çalışırken dikkatinizin dağılmaması için o an ihtiyacınız olan yazılımı tam ekran olarak kullanın. İhtiyacınız olmayan hiçbir şeyi görmemek, sandığınızdan çok daha verimli bir yöntemdir çünkü özellikle sıkıldığınızda ve zor bir iş ile uğraştığınızda, web tarayıcınızın ikonu dahi size çok ilginç görünebilir. İhtiyaç duymadığınızın tüm pencereleri kapattığınızda ve tek bir pencereye baktığınızda daha kolay odaklanabilirsiniz.

Dağılma zamanı
Mesainizin her dakikasında çılgınlar gibi çalışmanızı beklemiyoruz. Dikkatinizi dağıtan şeylere de vakit ayırın. Sosyal ağlarda biraz vakit geçirmek mi istiyorsunuz? Tabii ki, neden olmasın. Sadece her şeyin bir zamanı olduğunu bilin ve planınızı ona göre yapın. Her mesai saatine 5-10 dakikalık bir sosyal ağ ve komik video arası eklerseniz, çoğu insanın ‘sağlıklı dikkat dağınıklığı’ dediği şeyi elde edebilirsiniz ki bu da size daha stressiz bir iş günü sağlayacaktır.