Blog

Teknik Geçmişim Olmadan Girişimci Olabilir Miyim?

Muhteşem bir fikriniz var fakat bu fikri ürüne dönüştürebilecek mühendislik ya da kodlama bilgisine sahip değilsiniz.  Bu eksikliğin girişimcilik hayallerinizin önüne geçmesine izin mi vereceksiniz? Eğer girişimcilik ruhuna sahip olduğunuza inanıyorsanız ve bu işe girmeye niyetliyseniz, teknik geçmişinizin olmamasını aşağıdaki küçük püf noktaları ile avantajınıza çevirebilirsiniz.

Problemi anlayın

Fikrinizi başkaları ile paylaşmadan önce çözüm ürettiğiniz problemin ne olduğunu iyice anlamalısınız. Bir teknoloji şirketinin teknik olmayan kurucusu olarak piyasada eşi benzeri olmayan bir çözüm öneriyor olabilirsiniz. Sektördeki bilginiz ve başarma arzunuz, şirketinizi kurmak için ihtiyacınız olan teknik yönü kuvvetli insanları bulmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca iyi mühendislerin zorlu işlerden başarıyla çıkmak gibi hedefleri vardır. Siz problemi net bir şekilde tanımladığınızda ve fikrinizin bu problemi nasıl başarıyla çözeceğini anlattığınızda kendinize teknik yönü kuvvetli bir iş ortağı bulabilirsiniz.

Herkesle konuşun

Eğer fikrinizi kendinize saklama peşindeyseniz birçok fırsatı elinizden kaçırdığınıza emin olabilirsiniz. Bu şekilde size yol gösterebilecek pek çok insanın tavsiyelerini ve geri bildirimlerini kaçırıyor olacaksınız. Dışarıya çıkın, hem teknik hem de teknik olmayan birçok insanla toplantılar düzenleyin. Onların başarılı ve başarısız deneyimlerini öğrenin. İş ağınızı genişletmek için insanları tek tek arayın, kısaca kendinizi tanıtın. Görüşme talebinize “hayır” cevabı alsanız bile dışarıda birçok sizi tanımak isteyen kişiyle tanışma fırsatı elde edeceksiniz. Fikrin yalnızca bir başlangıç noktası olduğunu unutmayın. Yolun sonunda başarınız bu fikri nasıl işlettiğinize bağlı olacaktır. Doğru insanlarla iletişimde kalmak her zaman size yardımcı olur.

Kutunun dışına çıkın

Teknik bir insan olmayışınız kavram ispat çalışması yapamayacağınız anlamına gelmiyor. Ürününüzün konseptini yansıtan küçük bir demo geliştirebilirsiniz. Bu demo ürün yalnızca sizin final ürününüz değildir. Yalnızca konseptinizi kanıtlayacak basit bir demo yapmanız yeterli. Fikrinizi küçük parçalara bölmek ve adımları belirlemek, sizin için de hedefi net ve erişilebilir kılacaktır.

Kaynak

http://www.entrepreneur.com/article/228040