Blog

TEDxBahcesehirUniversity 2 Nisan’da Bahçeşehir Üniversitesi’nde

Technology, Entertainment ve Design sözcüklerinin baş harflerinden oluşan TED, “ideas worth spreading” sloganıyla yola çıkan ve kâr amacı gütmeyen bir organizasyon. 30 senelik bir geçmişi olan ve konuşmaların 18 dakikayla sınırlı olduğu TED konferanslarında bugüne kadar Bill Gates, Al Gore, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Nandan Nilekani, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, Isabel Allende ve İngiltere Başbakanı Gordon Brown gibi isimler konuşmacı olarak yer aldı. Elbette bu ünlü isimlerin dışında ilham verici TED konuşmalarıyla popülarite yakalayıp milyonlara hitap eden isimleri de tanıdık.

TEDx, TED benzeri bir deneyimi yerel ve bağımsız olarak gerçekleştirmek amacıyla düzenlenen bir etkinlik. TEDx etkinlikleri küçük topluluklara TEDTalks videolarını ve canlı konuşmaları bir arada izleme ve tartışma imkanı verir. TED Konferansları TEDx etkinliklerine birer rehber olmakla birlikte TEDx etkinlikleri bağımsız birer organizasyondur. TEDTalks ve TEDxTalks videoları şimdiye kadar internette 4 milyarın üzerinde hit aldı.

tedxbahcesehir_2

TEDxBahcesehirUniversity ise TED tarafından lisanslanmış, tamamı gönüllülerden oluşan ve kar amacı gütmeyen bir öğrenci organizasyonu. TEDxBahcesehirUniversity ekibi ilk etkinliğini 2015 yılında düzenlemiş. 2 Nisan 2016 tarihinde Bahçeşehir Üniversitesi B konferans salonunda, ekibin 2. etkinliği düzenlenecek.

Gün boyu sürecek olan etkinlik bu yıl 3 oturumda gerçekleşecek ve her oturumda 4 olmak üzere toplam 12 konuşmacı var. Bu yılın konuşmacıları ise şöyle;

Etkinliğin ilk konuşmacısı Barış Özcan. Ne yapar Barış Özcan ? Hayatını hikaye avcılığı üzerine kurgulamış ve kreatif profesyonellerin kendi hikayelerini daha renkli olarak anlatabilmelerine yardımcı olmaktadır. 75.000 takipçili youtube kanalında birbirinden güzel hikayeler anlatıyor. İkinci sırada ise Cihan Nalbant var. Cihan Bahçeşehir Üniversitesi yazılım mühendisliğinde okuyor ve sınıf arkadaşı Batuhan Katırcı ile Twitter’da bulduğu sistemsel açık ile gündeme geldi ve bunun sayesinde Twitter CEO’su Jack Dorsey tarafından San Francisco’ya davet edildiler.Bir sonraki konuşmacı ise Esra Öz. Bilim insanı olmak için aldığı biyoloji eğitimini, sağlık haberciliğinde avantaja dönüştüren Esra Öz Türkiye’deki ilk sağlık blog yazarıdır. Sağlık haberlerine farklı bakış isimli kitapları Türkiye’de alanlarında ilk olma özelliği taşıyor. Esra Öz asparagas sağlık haberleri ilgili bizi aydınlatacak gibi gözüküyor. Ve 1. Oturumun son konuşmacısı Alper Almelek. Almelek A.Ş. yönetim kurulu başkanıdır aynı zamanda bir internet start up’ı olan Kitaptan kitapendeksi’nin yönetici ortağıdır. Almelek aynı zamanda Shakespeare’in sonelerini besteliyor ve açık deniz maraton yüzücüsüdür.

İkinci oturuma geldiğimizde ise ilk olarak Cem Seymen karşımıza çıkıyor. Gençliğe, toprağa ve inovasyona olan inancı ile tanıdığımız Cem Seymen CNN Türk ekranlarında Para Dedektifi adlı programı sunuyor. Gazeteci ve ekonomist olan Cem Seymen edebiyat ile ekonomiyi birleştirip, rakamları kendine özgü üslubuyla öyküleştiriyor. İkinci sırada Ercan Altuğ Yılmaz ile beraberiz. Kendisi Türkiye’deki ilk ve en kapsamlı oyunlaştırma kitabının yazarıdır. Birçok firmada dijital eğitim sorumlusu olarak görev yapmıştır. Hemen sonrasında Berke Sarpaş’ı görüyoruz. Türkiye’nin ilk Dijital ekonomi ve E-ticaret zirvesi fuarı’nın yapımcısı, kendisi Girişim Savaşçısı programının kreatörü ve Türkiye Girşimcilik Vakfı’nın mütevelli heyeti üyesidir. 2. Oturumun sonunda Merve Öztürk var. Sosyal medya adı ile ‘melinasmom’.Kendisi bir tüp bebek başarı hikayesinin başrolü ve aynı zamanda yaşam & nefes koçu. Herkesi derinden etkileyecek bir hikayesi olduğunu duyduk.

Geldik son oturuma. İlk olarak Selin Ünal var. Kendisi Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Dış İlişkiler Basın Sorumlusu. Yani savaşlardan ve zulümden kaçan 30 milyondan fazla insana barınma imkanı ve yardım sağlayan kuruluşta… Öncesinde ise Uluslararası Göç Örgütü’nde 8 yıldan uzun süre boyunca program ve dış ilişkiler departmanları da dahil bir çok farklı alanda hizmet vermiş. Bir sonraki konuşmacı ise Kadir Memiş. Avrupa’nın ünlü dans grubu ‘Flying Steps’in kurucusu ve Red Bull Anadolu Break Kareografı. 3. Konuşmacı ise Enes Kutluca. Enes Bahçeşehir Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümü öğrencisiyken kendi garajında dünya’nın ilk atık su arıtan borusu olan ‘biopipe’ı icat etti. 50’den fazla ülkede patentlenen biopipe ile 2012 yılında JCI tarafından ‘’Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik’’ alanında Türkiye’nin en başarılı genci seçildi. Bu çocuk dünyayı kurtarıyor. Etkinliğin son konuşmacısı ise Yaman Ömer Erzurumlu. Kendisi Bahçeşehir Üniversitesi’nde akademisyen ve aynı zamanda da bir tiyatro oyuncusu. Farklı disiplinleri kendinde toplamış gibi duruyor.

Biletleri şimdiden tükenen TEDxBahcesehirUniversity etkinliğini internet üzerinden de takip etmek mümkün olacak.

http://tedxbahcesehir.com