Blog

TazeDirekt.com kapanıyor

Hasan Aslanoba’nın gıda alanında dikkat çeken yatırımlarından biri olan TazeDirekt.com, bugün ani bir kararla müşterilerine veda edeceğini duyurdu. 

Türkiye’de girişmcilik ekosisteminde en önemli bireysel yatırımcılardan biri olmasının yanında kendi yenilikçi girişimlerini de hayata geçiren Hasan Aslanoba, özellikle gıda alanında faaliyet gösteren TazeDirekt.com’la büyük ilgi çekmişti. Kendi çiftliklerinden elde ettiği doğal ürünleri geniş bir dağıtım ağıyla evlere servis yöntemiyle dağıtan girişim kısa sürede binlerce kullanıcıya hitap eder hale geldi. Hasan Aslanoba’nın diğer girişimi olan Webnak ise nakliyecilik sektöründe verimi artıran ve teknolojiyi ön plana çıkaran bir girişim olarak dikkat çekiyor.

Ancak bugün beklenmedik bir duyuruyla TazeDirekt.com’un bizlere veda ettiğini duyduk. Kullanıcılara e-posta yoluyla bir veda gönderen girişim, sitesini de kapattı ve artık sitede sadece veda mesajı yer alıyor. Yayımlanan veda mesajı TazeDirekt’in vizyonuna da dokunur şekilde samimi ve doğal bir dille kaleme alınmış. Bu vedanın nedeni ise; ‘Bugün size karşı dürüst olmak ve sizinle bir kararımızı paylaşmak istiyoruz. Yaşadığımız bazı operasyonel zorluklar ve maliyetler sebebiyle bugün itibariyle Tazedirekt’i kapatıyoruz.’ şeklinde açıklanmış.

Hiç şüphesiz hem üretim hem de dağıtım ağını kendi kaynaklarıyla yöneten TazeDirekt’in aynı zamanda yüksek bir ürün çeşitliliği sunmasıyla birlikte operasyonel ve maddi yükü ciddi biçimde artıyordu. Hasan Aslanoba da bu yükü dengeleyebilmek için müşteri sayısını agresif şekilde artırmayı hedeflediklerini her fırsatta dile getiriyordu. Görünüşe göre şirket ileriye dönük bir değerlendirme neticesinde bu operasyonel zorlukları ve maliyetleri aşamayacağını düşünerek faaliyetlerine son verme kararı almış.

Hasan Aslanoba ilerleyen günlerde bu girişimcilik tecrübesiyle ilgili daha detaylı açıklamaları bizlerle paylaşacaktır. Kendisi Startup Turkey de de bizlerle olacak.