Blog

Tamer Kulmaç – Sevenload.com ve Vaybee.com 25 Ağustos 2008

Yer: İstanbul

Tarih: 25/08/2008

Konuşmacılar: Tamer Kulmaç

Şirket: Sevenload.com ve Vaybee.com

Konu:  Tamer Kulmaç Türkiye’de yatırım yapacak girişim arıyor

Burak Büyükdemir: Almanya’dan Etohum’a geldin? Almanya’daki girişimcilerle Türkiye’dekiler arasında ne gibi farklar var?
Tamer Kulmac: Çok büyük fark yok bence. Ama gördüğüme göre 3-4 sene önce yaptığımız networking eventleri Türkiye’ye daha yeni yeni geliyor.

BB: Peki Almanya’da Vaybee bir sosyal network projesi olarak en çok yatırımı almayı başardı? Nasıl oldu bu?
TK: Nasıl oldu? Kendi ihtiyacımızdan gördük bunu biz. 1999’da başladık biz bu işe. İnternette surf ederken Türklere özel bir network olmadığını fark ettik. Amerika’daki örnekleri araştırdık. Orda hispanikler için vs siteler vardı.

BB: Ne kadar yatırım aldınız?
TK: 99’da herşey çok pahalıydı. Server, ekip, yazılım… Biz 3 milyon euro ile başladık.

BB: Bu Almanya’da önemli bir haber oldu değil mi?
TK: Tabii. Özellikle Türk gençlerin kasaptan/dönerciden başka bir işle uğraşması, internet şirketi kurması önemli bir haberdi.

BB: Daha sonra hangi projeler geldi?
TK: Vaybee’den sonra kardeşim ve bir arkadaşımla video ve fotograf servislerine girdi. Sevenload ile. Gayet iyi gidiyor. Almanya’da bir numara. 2-3 önce de çok iyi bir yatırım aldık. 30 milyon euro kadar. Almanya’daki en büyük yatırım.

BB: Hisseleri satıp aldığınız parayı ne yaptınız?
TK: Hisse falan satmadık. Almanya’da sistem öyle değil. Hiçkimse exit falan almadı. Ortaklardan pay aldı. Çünkü yatırımcı şirket ilerlesin diye yatırım  yapıyor. Girişimcilerin gelişimi için değil. (Gülüyor)

BB: Peki Türkiye için ne gibi planların var?
TK: Şu an Türkiye’de ilk adımlarımızı atıyoruz. Sizlerle tanışıyoruz. Ama kafamızda fikir var. Avrupa ve Almanya’da çok ciddi network’lerimiz var. Oradaki herkes Türkiye’ye yatırım yapmaya çok iyi bakıyor. Biz de bir yatırım fonu kurmayı planlıyoruz.

BB: Ekim ayında yatırımcıları getirmeyi planlıyor musunuz?
TK: Evet öyle bir planımız var ama daha kesin bir şey söyleyemem.