Blog

Takip Edilmesi Gereken 10 Yeni Girişim

Küçük bir garajda çalışmaya başlayan girişimlerin milyon dolarlık satışlarla büyük e-ticaret şirketlerine dönüşmesini izlemek oldukça heyecan verici bir olaydır. Daha heyecan verici olan ise yeni e-ticaret şirketlerinin insanların bir fincan kahve almasından ya da taksi tutmasındaki satın alma deneyimlerini tamamen değiştirerek insanlara yeni bir bakış açısı katmalarını seyretmektir.

Uber, Airnb, Fab.com, Hailo ve Hotel Tonight günümüzün haberlerine büyük manşetlerle giren e-ticaret şirketleridir. Bu şirketlerin yanı sıra küçük fakat harika girişimler dünyada işaret edilecek bir yer bulmaya çalışmaktadır.

İşte önümüzdeki 12 ay boyunca gelişimlerini izlemeye değecek 10 küçük e-ticaret girişimi:

Luvocracy – San Francisco

Pinterest ve Wanelo gibi siteler; kişiler ve markalar tarafından üretilen benzersiz ürün farkındalığını ve deneyimi yaşatmak için yola çıktılar ve inanılmaz bir büyüme gösterdiler. Luvocracy bu modeli kullanarak geliştirilmiş bir uygulamadır. Bu uygulamanın diğerlerinden farkı, kullanıcılara herhangi bir başka siteye yönlendirilmeksizin beğendikleri ürünü satın alma özelliği sunmasıdır. Luvocracy bu özelliği müşterilerine en uygun fiyatları, teslimat seçeneklerini ve 30 gün içerisinde iade edebilme politikası ile birlikte sunmaktadır. Bu uygulamanın önümüzdeki aylar içerisinde sosyal ticaret konusunda büyük bir büyüme yakalaması beklenmektedir.

Zumper- San Francisco

Daire kiralamak oldukça zaman alıcı ve sıkıntılı bir süreçtir. Zumper pazardaki güncel bilgileri toplayarak dikkatli bir listeleme yapar. Craiglist’ten farklı olarak ev sahipleri ile görüşerek listeleme bilgilerini doğru bir şekilde toplar ve sitede doğru bir şekilde listelenmesini sağlar. Bazı girişimler pazara önce web sitesi ile girmekte belli bir süre sonra mobil uygulamaları portföyüne katmaktadır. Zumper en başından mobil uygulamaları birinci kanal olarak görmekte, hem ev sahipleri hem de olası alıcılar için bir platform olmayı hedeflemektedir.

BeerGram – Austin

Arkadaşınızın gerçekten zorlu bir gün geçirdiğini hayal edin. Elinizde şu anda arkadaşınızın evine soğuk bir bira göndermeyi sağlayan bir uygulama olsaydı nasıl olurdu? Andrea Sanchez bu uygulamayı hayata geçirmek için işe koyuldu bile. Benzersiz bir uygulama olan BeerGram için Andrea Sanchez, memleketi Teksas’ta bu uygulamanın kısa sürede yayılacağını düşünmektedir. “Arkadaşlarınız tarafından “like” edilmek güzel bir duygu olabilir ama ondan gerçek bir bira almak kadar iyisi yoktur” sloganı ile BeerGram çalışmaları sürmektedir.

Surf Air- Santa Monica

Kurucusu Wade Eyerly’e göre Surf Air geleceğin şirketlerinden biridir. Geleceğin Uçuş teknolojisi olarak tanımladığı Surf Air, sıklıkla seyahat edenleri hava yolu şirketlerinin ticari ilanlarına ve özel jetlerin dudak uçuklatan fiyatlarına niş bir öneri getirmektedir. Sabit bir ücrete 30 saniyelik bir rezervasyon deneyimi ile sınırsız uçuş satın alabildiğinizi hayal edin. San Francisco Bay Area, Santa Barbara ve Los Angeles Metro Area arasında uçan insanlar için bu deneyim şu anda mümkün. “Tek yapmanız gereken uçmak” diyen Eyerly, Surf Air ağına daha fazla şehir eklemek için çalışmalarına devam etmektedir.

Tonx- Los Angeles

Blue Battel, Four Barrel ve Intelligentsia gibi şirketler insanların kahve içme deneyimlerini bir çıta yükselttiler. Ve şimdi kahve severler kahvelerini doğrudan çiftçilerden satın almak istiyor. Tonx tam da bu deneyimi müşterilerinin mutfaklarına taşımak için kolları sıvamış durumda. Tonx içmeyi tercih ettiğiniz kahve türünü doğrudan kaynağından elde ediyor, hazırlıyor ve paketliyor size de evde bu keyfin tadını çıkarmak kalıyor.

SilverCar – Austin

Tasarruf etmek için sürekli aynı Ford Escort’u kiralamaktan sıkıldınız mı? Araba kiralama şirketleri 21. Yüzyılın müşterilerinin ihtiyacına yönelmek yerine birbirlerini bağlamakla meşguller. Tam da bu sebepten dolayı müşterilerine sadece XM radyo, Wi-Fi ve GPS özellikleri ile birlikte gelen Audi A4 premium seçeneği sunan Silvercar uygulamasını kullanmak isteyebilirsiniz. Silvercar’ın bu kadar üst seviye bir aracı premium olmayan bir fiyat ile müşterilerine sunması oldukça etkileyici. SilverCar, California ve Texas’ta haftaiçi 89 haftasonu 59 dolara sunarak 23 milyar dolarlık araba kiralama sektöründe büyük bir fark yaratmayı hedefliyor.

Scripted – San Francisco

Yazmaktan nefret mi ediyorsunuz? Özellikle küçük işletmelerin ihtiyaç duydukları içeriği üretmek için iyi yazarlar bulması oldukça zor bir iştir. Ve böyle bir işte freelance biriyle çalışmak oldukça risklidir. Hele ki iPhone üzerinden bir blog post  yazmaları gerekirken son yaptıkları iş bir donanım için doküman hazırlamaksa… Scripted.com müşterilerinin kolayca sipariş edebileceği ve farklı amaçlarla kullanabileceği kaliteli içerikler sağlamaktadır. Bu yüzden alanında gerçekten başarılı bir platform olacağa benziyor.

LiquidSpace – San Francisco

LiquidSpace ofis alanlarının AirBnb’si olmaya hazırlanan bir girişimdir. Şirketlerin sahip olduğu ofis alanlarının kullanılmayan kısımlarını paraya dönüştürebilmelerine olanak sağlar. Yolda yapılan konferans görüşmeleri ve Starbucks’ta gerçekleştirilen iş toplantılarını düşününce LiquidSpace’in neden gerekli olduğunu anlamak mümkün. LiquidSpace, Mariott ve JJL gibi yüksek kalitede toplantı salonu sağlayan kuruluşların kendi yarattıkları pazarda hareket halindeki profesyoneller, mekan sahipleri ve işletme yöneticileri arasında muhteşem bir köprü görevi görmektedir. Bu yüzden önümüzdeki 12 ay boyunca LiquidSpace’in nasıl bir gelişim göstereceğini izlemek oldukça ilgi çekicidir.

WillCall – San Francisco

WillCall konsere gitme sürecini daha eğlenceli, sosyal ve mobil hale getirmektedir. Şu anda Android ve iPhone uygulaması hazır olan WillCall, bir organizasyonun bilgilerini paylaşırken organizasyona katılacak olan kişilerin son videolarını, eğlenceli mekan bilgilerini ve mekana ne zaman nasıl ulaşılabileceğini kullanıcıları ile paylaşır. Arkadaşlarınızla beraber katıldığınız bir organizasyonun eğlenceli görüntülerini buradan paylaşabilir, henüz bilet almadıysanız çevrenizden bu organizasyona katılanları görerek karar verebilirsiniz. Hızlı ve sorunsuz bir şekilde uygulamadan bilet alabilmenin yanı sıra sanatçıya bahşiş verebilir ya da organizasyona özel hediyeler satın alabilirsiniz.

Boxed – New York

Boxed, Costco’nun mobil jenerasyonudur. Boxed ekibi ürünlerini benzersiz bir bakış açısıyla seçmektedir. Perakende satış fiyatından daha ucuza ürünleri kullanıcılarına herhangi bir üyelik ücreti gerektirmeksizin sipariş etme ve 1-2 günde teslimat yeteneği sunmaktadır. Diapers.com’un büyük ve ağır eşyaların karlı bir şekilde satışını ve teslimat yeteneğini kanıtlamasının üzerine Boxed çıtayı bir seviye yükselterek yeni nesil depodan satış kulübünü oluşturmayı hedeflemektedir.

 

 

Kaynak:

10 hot ecommerce startups to watch