Blog

Takasmerkezi.com’nin kurucusu Önder Eren dün neden terledi?

Dün Profilo Schiller’da etohum toplantısında takasmerkezi.com‘un kurucusu Önder Eren‘i konuk ettik. Schiller sessiz sakin bir kafe. Arkada bir yerde kaldığı için çok misafiri olmuyor. Bu bakımdan çok kişide bilmiyor. Hasan Yalçınkaya (Pilli.com) kapıdaki görevliye buranın yerini sormuş, güvelik görevilisi “bugün herkes de burayı sordu ne var diye” karşılık vermiş. İşte katılım bu kadar yoğundu . 🙂

Önder, Mavikelebek New Media Solution şirketinin kurucusu. Geçen aylarda çalışan sayısı 9 kişiye kadar çıkmışlar şu anda şirkette 4 kişi var. Barter şirketleriyle yazılım konusunda çalışmışlar. Bundan dolayı Türkiye’deki barter sektörünü yakından biliyor. Bunun yanı sıra daha önce 2 şirket kurmuş ve bunları kapatmış. Yani tecrübeli bir girişimci. Kendisi bilgisayar mühendisi.

TakasmerkeziTakasmerkezi.com açılalı nerdeyse bir ay oldu. İlk sunumunu Techcrunch – Webrazzi Meetup‘da izlemiştik. Sitenin ana amacı elinizde satmayı düşündüklerinizi takas yoluyla değişimini sağlamak. Ancak mal takası değil. Yani bire bir mal takası yapmıyorsunuz. Elinizde bir ürünü takas için siteye koydunuz, bunu birisi aldığı zaman size değeri kadar para yazılıyor, sizde bu para ile sitenin içindeki ürünlerden istediğinizi satın alıyorsunuz. “Barter” kavramına çok daha yakın.

Önder, takasmerkezi.com‘u detaylı olarak uzun uzadıya anlattıktan sitenin işleyişi ve iş modeli hakkında bir çok soru soruldu. Eminim ki dünkü etohum toplantısına katılan arkadaşlar bu yazının altına kendi görüşlerini ve sordukları soruları ve cevaplarını ekleyeceklerdir. Önder takasmerkezi.com‘un İngilizcesini hazırladıklarını whatswap.com‘u Amerika ve Avrupa’da açmak istediklerinde de bahsetti.

Takasmerkezi.com‘un yeni bir iş akışı getirmesi müşterileri ilk aşamada zorlayabilir. Tavuk-yumurta ilişkisinden dolayı sitenin mallarla dolu olması lazım ki kullanıcılar mallarını burada takas etmeye başlasınlar. Aksi taktirde herkes buranın dolmasını bekleyecekler. Takasmerkezi.com etohum toplantısına katılan arkadaşlara özel bir kredi sağladı ve katılımcılara bu kullanım hakkını eposta ile gönderecek. Bu haberi almadan kalkan arkadaşlar Önder’e eposta gönderebilirler.

Etohum toplantısı Schiller
Not: Bu fotoğraf için Ömer ve Fatih‘in yaptığı yorumlara bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz

Şimdi sorum şu: “Takasmerkezi.com Türkiye’de ne gibi sorunlarla karşılaşabilir, bunları aşması için neler yapması lazım. Yurtdışında whatswap.com nasıl başarılı olur?”