Blog

Startuplar için 5 üretkenlik taktiği

Bir çok startup para, zaman ve kaynak yönünden kısıtlıdır. Fakat yenilik, fikirler ve uzmanlık alanında iyidirler.

Eğer startupınızın üretkenliğini arttırabilirseniz, gerçekten anlamı olan şeyleri yapmak için daha çok zamana ve enerjiye sahip olacaksınız.

Üretkenliği arttırmak için bir çok bariz yol bulunmaktadır. Yeni bir üretkenlik sistemi öğrenebilir, daha uzun saatler çalışabilir, enerjiniz üzerine yoğunlaşabilirsiniz vb.. Bunların hepsi iyidir fakat bu makalede startupınızın üretkenliğinizi arttırmak için o kadar da bariz olmayan bir kaç metot hakkında bilgi bulabilirsiniz.

1.     Toplantıları En Aza İndirin

Kaynaklar, toplantıların yarısının hiç bir amaca hizmet etmediğini söylüyor ve gerekli toplantılar için harcanan zamanınızın diğer yarısı ise üretken geçmiyor.

Startuplar için zaman kaybı trajiktir çünkü zaman kaybı para kaybı demektir. Raporlara göre, Birleşik Devletler’deki şirketler her yıl 37 milyar doları gereksiz toplantılar yüzünden çarçur ediyorlar.

Fakat toplantılar ilişki kurmak için iyi değil midir? Guardian’dan Oliver Burkeman, iyi bir fikir olmadığını söylüyor ve toplantıları “sizin düşündüğünüzden daha fazla ruh emen zamanlar” olarak tanımlıyor. Zorunlu, önceden ayarlanmış, sıkıcı ve üretkenliği düşüren toplantılar yerine ofis dışında geçirilecek saatlerde daha iyi bir takım ruhu yakalayabilirsiniz.

Peki bu hiç toplantı yapmamanız anlamına mı geliyor? Hayır. Fakat geleneksel toplantı anlayışı yerine ayakta yapılan toplantı yaklaşımını deneyin. Haftalık ve dolu bir programa sahip, ayakta yapılan toplantı diğer toplantılarda boşa harcanan zamanı en aza indirecektir.

2.     Ara Vermek Konusunda Israr Edin

Bazı şirketler toplantılar konusunda ısrarcı olurken, diğerleri ara vermek konusunda ısrar ederler.

Ara vermek üretkenliği arttırmanın en temek yoludur. Çalışmıyor olsanız bile, daha üretken hale gelirsiniz. Ara vermek yazı yazmak veya yeni fikirler üretmek gibi yaratıcı işlerde daha iyi çalışmanıza yardım eder.

Ara vermeden çalıştığınızda, odaklanamazsınız, sinirli olursunuz, mantıksal bağlantıları kurmakta zorlanırsınız, amaçlarınızı kaybedersiniz ve bezgin hissedersiniz.

Bir startup olarak bunlar kesinlikle kaçınmanız gereken durumlar.

Çalışanlarınıza ara vermeleri için ısrar edin. Üretkenlik kesinlikle artacak.

3.     Uzaktan Çalışın

Eğer bir girişimciyseniz yapabileceğiniz en iyi şey doğru insanları işe almak. Eğer doğru insanlar ile çalışıyorsanız, onlar yeterlilik, disiplin, işe yön verme ve işleri bitirme özelliklerini taşıyor olacaklar.

Şimdi, onların uzaktan çalışmasına izin vermeniz lazım.

Neden? Oldukça basit. Uzaktan çalışan kişiler oldukça üretkendirler. Dikkati dağıtan ögelerden uzak ve kendi isteklerine göre şekillenmiş bir ortamda, çalışanlar daha az zamanda daha çok iş yapabilirler. Harvard Business Review tarafından yayımlanan bir araştırmaya göre, sessiz bir ortam üretkenliği arttırmak adına oldukça etkilidir.

Para sıkıntısı çeken startuplar için uzaktan çalışmanın bir çok başka yararı da vardır. Çalışanlarınız daha mutlu olurlar ve bu startup yaşamının zor zamanları için oldukça önemlidir. Ayrıca uzaktan çalışan kişiler daha az ofis alanı ve mobilya demek olduğundan aynı zamanda daha az masraf demektir.

4.     Herkese Büyük Bir Monitor Alın

Çalışmalara göre büyük monitorler insanları daha üretken yapıyor. İki monitorün etkisini inceleyen araştırmalar onların da üretkenliği arttırdığını buldu. Daha çok ve büyük monitorler daha üretken bir ofis ortamı demek oluyor.

Monitörlerin ne kadar büyük olması gerektiği ise değişkenlik gösteriyor. Bazen, aşırı büyük ekranlar bir çok işin aynı anda yapılmasına olanak sağladığından üretkenliği düşürüyor.

Eğer çalışanlarınız büyük monitörlerin onların üretkenliklerini düşürdüğünü düşünürlerse, onlara üretkenliği arttıran diğer metotları sunun.

5.    Çalışanlarınızı Yönetici Yapın

Lider olarak, işi dağıtmanın ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz. İşleri dağıtmadan hayatta kalamazsınız.

Peki çalışanlarınız? Her ne kadar startup gemisinin dümeninin başında olmasalar da, onların da yapacak çok şeyi var. Onlara etkili bir asistan işe almaları için bütçe ayırarak zaman harcayan ve meşakkatli işleri üzerlerinden atmalarına olanak sağlayın.

Herkes üretkenliğini yok edecek bazı görevlere sahip. Eğer takımınızın iş günlerini kolaylaştırmalarını sağlamak istiyorsanız onlara etkili asistanlar atayarak yardım edebileceksiniz.

Ek bir yarar olarak, çalışanlarınız liderlik, yönetim ve iş bölüştürme sanatını öğrenirler. Bu yetenekler onları geleceğin liderleri olma konusunda besler.

Sonuç

En başarılı startuplar en üretken startuplardır. Eğer bir startupın parçasıysanız veya olmak istiyorsanız, üretkenlik amaçlarınıza ulaşmak için kullanabileceğiniz araçlardan bir tanesidir. Geleneksel metotları da deneyin ve daha sonra bu metotları devreye sokun. Kendinizin ve takımınızın neler başarabileceğine şaşıracaksınız.

Kaynak