Blog

Startup’ınızın uzun süreli bir etki yaratmasını sağlayacak 4 yol

Bu bir sır değil: Startup’ınız sizin bebeğiniz ve iş onu dünyaya tanıtmaya geldiğinde herkesin onu sizin sevdiğiniz kadar sevmesini istersiniz.

Fakat, bireysel olarak girişimcilerin yarattığı izlenimin tersine, bir startup’ın ilk izlenimi sadece bir el sıkışmadan, şık bir kıyafetten ve dürüst bir gülüşten fazlasıdır.

Bilakis, aylar boyunca uyum içerisinde süregelen bir çok olayın ve konuşmanın birleşimidir.

Startup’ınızın ilk günlerinde, her karşılaştığınız insanın üzerinde bir etki yaratırsınız, bu kişi gazeteci, yatırımcı, endüstrideki hatırı sayılır kişiler hatta her gün yemek siparişinizi teslim eden kurye bile olabilir. Sahip olduğunuz her ilişki startup’ınızı bir şekilde temsil etmektedir.

Bu hayati ilk izlenim periyoduna doğru yol alırken, aşağıdaki 4 ipucunu aklınızda tuttuğunuzdan emin olun:

1.     Kişiliğinizi belli edin

Önemli bir etkinliğe veya toplantıya giderken, kişiliğinizi evde bırakmayın. Risk yatırımcıları ve önemli kişiler bir çok insan ile temasta bulunurlar ve bir süre sonra hepsi bir arada hareket etmeye başlar. Bu nedenle kendinize özgü kelimeleriniz, aksiyonlarınız ve stiliniz ile onların karşısına çıkmanız önemlidir.

Bu lafta kalmaz, davranışlarımızla da bu ilkeyi destekleriz. İster çalışanlarımdan birinin giydiği 1990’ların Nickelodeon çizgi film karakteri desenli kazak ile ister benim deri ceketimin üzerindeki E.T. broşu ile olsun sözcüklerimizin, hareketlerimizin ve görünüşümüzün vermeye çalıştığımız izlenime katkıda bulunduğundan emin oluruz.

2.     Konuştuğunuz kişiyi yüceltin

Sizin akıllı ve albenili olduğunuzu düşünen birine sahip olmak güzeldir fakat onun akıllı ve albenili olduğunu düşündüğünüzü düşünen birine sahip olmak daha da iyidir. Hepimiz kendimiz hakkında bizi daha iyi hissettirecek bir yol bulan birilerini tanıyoruz; bu girişimciler için hayati bir özelliktir.

Bunu elde etmenin en güzel yollarından biri insanlara karşı ilginizi göstermektir. İsimlerini hatırlayın, geçmişleri hakkında sorular sorun, hobileri ve tutkularını detaylı şekilde öğrenmeye çalışın. Bunu özgün bir şekilde yapmak sizin ve şirketinizin oluşturabileceği en güçlü ilk izlenim olan insani bağlantıyı yaratacaktır.

3.     Hassas noktalarınızı kullanmayı öğrenin

Stratejik olarak hassas olmak özgün bir ilişki kurmanın en sağlam yoludur. Stratejik kelimesini not edin çünkü en derin, karanlık sırlarınızı ve korkularınız paylaşmanızı önermiyorum. Bunun yerine, zayıf yanları olan cesur bir insan olduğunuzu kanıtlamaya yetecek kadarını paylaşmak yeterli olacaktır.

Bir konuşma esnasında yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri karşınızdakini rahat, saygın ve takdir edilen olarak hissettirmektir. Zayıf noktalarınızı paylaşarak, “bu sadece iş ilişkisi” boşluğunu doldurursunuz ve gerçek bir ilişki kurarsınız. Birçok insan gerçek bir ilişkiyi tercih eder ve bu ilişkilerin iş ilişkilerinize ne kadar çok etki ettiğini gördüğünüzde şaşıracaksınız.

4.     Özel güçlere sahip kıyafetinizi unutmayın.

Her ne kadar startuplar için kelimeler, davranışlar ve tarz anahtar ögeler olsa da, yeterli dozdaki kendine güven ile harmanlanmadıkça bunlar hiç bir anlam ifade etmez. Başlangıç için, kıyafetlerinizin içinde kendinizi iyi hissettmeniz size yardım edecektir. En sevdiğiniz pantolonunuzu giyin, bunu en sevdiğiniz atkı veya kazak ile kombinleyin – size milyon dolarlık hissettirecek ne varsa. Ayrıca, büyük bir etkinlikten önce en vurucu pozunuzu aynada çalışın.

Kış ayları boyunca giydiğim, beni günü fethetmeye hazır hissettiren bir çift botum var. Önemli telefon görüşmeleri için bile, güvenimi arttırmak amacıyla botlarımı giyerim (veya duruma göre bir çift ayakkabı da olabilir..

Anlık değil de uzun bir zamana yayıldığından, startupınızın ilk izlenimi, sizin ve çalışanlarınızın karşılaştıkları herkese kendilerini nasıl tanıttıklarıyla alakalı olduğunu göreceksiniz.

İş dünyası hiç bir zaman uyumaz. Hiç bir zaman kime rastgeleceğinizi veya kapınıza gelen kuryenin kimi tanıdığını bilemezsiniz.

Kaynak