Blog

Startupınıza fon bulurken kaçınmanız gereken acemi hataları

Startup’ların çoğunluğunda işi çalışır hale getirmek için bulmacanın tamamlanması gereken en önemli parçası fondur. En çarpıcı fikir bile, onu ayağa kaldıracak fon olmadıktan sonra hiçbir anlam ifade etmemektedir.

Bu sebepten dolayı startup kurabilecek birçok kişinin fon ararken yanlış yapması da kaçınılmaz. Fon bulmak hiçbir durumda kolay bir değil, işin en başından 1-0 yenilgi ile başlamanız da bu süreci kolaylaştırmıyor.

Dolayısıyla başkalarının hatalarından öğrenmek isteyenler işte kaçınmanız gereken 5 hata:

1.     Kaynakları kısıtlamak

Her şeyden önce, söz konusu size sunulmuş olan kaynaklar olduğunda ve bunları keşfetmek için önünüzdeki birçok yol olduğu gerçeği göz önünde bulundurulursa neden kendinizi bir veya iki kaynakla kısıtlayasınız? Bir başka deyişle eğer kredi başvurunuz veya hibe isteğiniz geri çevirilmişse ne olmuş- hala birçok opsiyon mevcut. Sponsorluktan, kiralamaya veya kitle fonlaması yapmaya kadar birçok opsiyon mevcutken kendinizi sadece birkaç potansiyel kaynağa bağlı hissetmeniz tamamen yersiz.

2.     Çok fazla para istemek

Gerekenden az para istemenin hiçbir mantıklı açıklaması yoktur. Öte yandan, gerekenden fazla para istemek de oldukça problemlidir. Harcayacağınız her bir kuruşu doğrulamadıkça kimse size fon sağlamak istemeyecektir. Sorun sadece bu da değil, ne kadar fazla para isterseniz, nakit parayı garantilemeniz o kadar zorlaşacaktır. İsteğiniz ihtiyaçlarınız ve hedefleriniz doğrultusunda belirlenmiş olmalıdır, işte bu kadar basit.

3.     Güvenilir rakamlar kullanmamak

Size finansman sağlayacak potansiyel kişilerle konuştuğunuz zaman, sayıların dilinden konuşmanız gerekmektedir. Daha da spesifik olmak gerekirse, eksiksiz, inandırıcı ve ümit vadeden sayılar veya varsayımlar sunmalısınız. Bir çok startup’ın yaptığı hatalardan biri ise rakamları gelişigüzel seçmeleri ve ciddiye alınamayacak kadar gerçek dışı ve karman çorman varsayımlarla yatırımcıların karşısına çıkmaktır.

4.     İş planının olmaması veya eksik olması

Eğer müstakbel yatırımcılarınıza göstereceğiniz kapsamlı bir iş planına sahip değilseniz, hiçbir şansınız yok. Fikrinizi ve mükemmel yanlarınızı istediğiniz kadar öne çıkarabilirsiniz fakat iş planınızın içeriği öncelikli olarak onlara a) fikrinizi ne kadar hayata geçirdiğinizi ve b) neden size güvenmeleri gerektiğini gösterecektir. Bu iki maddeden birinde başarısız olmanız demek size ikinci şansı vermek için düşünmeyeceklerini gösterir.

5.     Bir gecede fon bulmak

Son olarak, küçük işletmeler için fon bulmak beklenilenden daha da uzun olmaya başlamıştır. Gecikmeler bu sürecin bir parçasıdır ve oldukça başarılı bir fon isteğinin olduğu durumda bile fonu elde etmek aylar sürebilir. Eğer yakın zamanda ödeme yapmanız gerekiyorsa, biraz daha gerçekçi düşünmek isteyebilirsiniz. Kendinizi saatin aleyhinize işlediği bir pozisyonda bulmayın, çünkü hızlı bir cevap alma olasılığınız çoğu zaman düşüktür.

Kaynak