Blog

Startup Turkey Etohum Kampı’nda neler oldu?

15 – 19 Şubat tarihleri arasında 2012 yılında Etohum 15’e seçilen, Etohum’un ortak olduğu ve geçen seneki bazı girişimlerin katıldığı Startup Turkey Etohum Kampını Rixos Antalya Downtown’da gerçekleştirdik. Bu kampa sektöründe öncü isimler, tecrübeli girişimciler, melek yatırımcılar, yatırım şirketleri ve profesyoneller katıldılar. Girişimciler için 5 gün süren kampın 3 günü yatırımcılara açıktı. Startup Turkey konusunda daha fazla bilgi için Startup Turkey’in yayınlanan videolarını izlemek isterseniz

Kerem Çalışkan, Salih Eren PARLAKGÜMÜŞ – Infodif
Hepimiz birbirimize benziyoruz aslında. Ne süper egoları olan girişimciler, ne de ulaşılamaz diye görülen geçmişin girişimcileri veya yatırımcıların birbirinden farkı kalmıyor eTohum kampında. Yıllar sürecek çevre edinme çabaları sonrasında belli bir kısmınıancak görebileceğiniz insanlar size sıkıştırılmış bir paket içerisinde sunuluyor. Onlarla konuşup deneyimlerini dinlemek, önerilerine başka pencerelerden bakabilmek bizim için çok değerliydi.

eTohum15 grubunun kendi aralarındaki tartışmaları esnasında bir cümle ile bir anda bakış açılarının değiştiğine ve girişimcilerin nasıl evrimleştiğine şahit olduk defalarca. Bu aslında girişimcilerin doğasında olması gereken en önemli özelliklerden birisinin o küçük grupta yaşadığını anlattı bize. Girişimci çevresinden etkilenir, fikirlerinde bağnaz değildir ama girişim fikrine karşı da saplantılıdır. Kısacası hiç birimiz kamp öncesinde olduğumuz kişiler değiliz, evrimleştik ve geliştik. Kendi adımıza Girişimci / Yatırımcı ilişkilerinin ne kadar önemli olduğunu, ve bugüne kadar neleri ihmal ettiğimizi gözlemleme fırsatı bulduk. Her şeyin ötesinde de birbirimizin enerjisinden etkilenip çok farklı düşüncelere yelken açtık.

Biz öğrendik, yatırımcıların kötü olmadıklarını öğrendik, üretilen her fikir zerresine saygı duyulması gerektiğini öğrendik, fikrinizin oyunu nasıl değiştireceğini sadece kendinizin bilmesinin bir anlamı olmadığını öğrendik, fikrimizin anlaşılamadığı söylevinin boş olduğunu ve anlatırsak algılanabileceğini öğrendik.

Yola çıkarken sadece fikirlerimiz ve kendimize olan güvenimiz vardı. eTohum da bizim gibi yola çıktı ve onun gün geçtikçe yeşerdiğini, güçlendiğini görmek bizleri karşımıza çıkacak güçlükler karşısında cesaretlendiriyor. Nasıl eTohum bir fikirden yola çıkarak böyle mükemmel kamplar düzenleyebilen bir yeteneğe ulaşabildiyse, bizler de iyi niyet ve planlı çalışmayla başarabiliriz.

Burak, Kerim iyi ki hayal ettiniz, iyi ki bu topraklar için iyi niyetle yola çıktınız. Zor olanı yaptınız ama mükemmele doğru ilerliyorsunuz. InfoDif ailesi olarak biz bu yolda eTohum’un başarısı için ne gerekirse elşimizden geleni yapacağız ve mükemmel kampınıza ileride yeni başarı hikayeleri veya girişimlerle renk katacağız

İyi ki varsınız…

Berk Çağlayan – Foodback
Etohum StartupTurkey 2012’ye katılmak benim için neden önemliydi? Kamptan dönerken cebime neler koymuştum? Bunlardan bahsetmek istedim.

  1. Fobilerimi yendim. Büyük işadamları, dev fonlar, kameralar, zor sorular… Artık çekinmiyorum.
  2. Yaptığın işi ve kendini heyecanla anlatma ve zorunluluktan anlatma arasındaki farkı gördüm. Hem de dağlar gibi…
  3. Kapanış seansı yaparak feedbackleri topladık, ve sayfalar dolusu öneri ortaya çıktı. Oysa bir çok organizasyona katılmış olmama rağmen, neredeyse hiç hata bulamamıştım. Demek ki ne yaparsak yapalım, taze bir şekilde oturup gözden geçirmemiz gerekiyor. Mükemmelin dahi üstü hayal edilebiliyor.
  4. İnsanlarla offline ilişkiler kurulduğu zaman çok daha kısa zamanda inanılmaz birliktelikler doğabiliyor.
  5. Elevator Pitch esprili bir örnek değil gerçekmiş:)

Daimi, koşulsuz desteğiniz ve tavsiyeleriniz için müteşekkirim.

Bu arada arkadaşlarla aramızda sizin için söylediğimiz bir şey var, birazdan tweet atacağım 🙂

Çağrı Karahan – Minder
Startup Turkey Etohum, bir girişimci olarak yaşadığım en verimli ve faydalı etkinlikti. Bu etkinlik,  yatırımcılarla buluşup fikirlerimizi anlatabilmemiz ve onların geribildirimlerini hızlıca alabilmenin ötesinde, iş dünyası ekosistemini kalbimizde hissetmemizi sağladı. Vizyonumuzu bir adım değil beş adım öteye götürdü. Bu tecrübe, tüm iş yaşamımız boyunca aklımızda taşıyacağımız, ve geliştirireceğimiz tüm girişimlerde paha biçilemez bir ortak hep yanımızda olacak. Bu etkinlikliğe katılan ve katılmayan iki girişimci arasında göz ardı edilemez bir fark olacağından kimsenin şüphesi olmasın.

Organizasyon eksiksizdi diyebilirim.

Mustafa Namoğlu – Biacayip
4 günde 4 yıllık networking yapılabildiğine tanık oldum. Sektörün tecrübeli, bilgili ve vizyoner kişileri ile tanışmak ve sohbet etmek ilham vericiydi. ETohum 2012 kampı, insanların sınırlarını kaldırdığı, samimiyet içeren bir kamp oldu. Gelecek sene görüşmek üzere.

Nilay Yüce – Lamagama
Etohum kampı benim açımdan benim beklentilerimin çok üstünde vizyon açıcı bir etkinlikti. İş networkümü çok ciddi anlamda geliştiren, kültürlü ve nitelikli insanlarla tanıştım, bir çok yeni dost ve ortak çalışma platformları elde ettim. Yatırımcı-girişimci iletişimi ve süreçlerine dair çok aydınlatıcı ve yararlı oldu. Gerek seminerler, gerek keynote speaker konuşmaları kendi işimize izdüşümler çizerek örnek almamızda bize yardımcı oldu. E-Tohum 2012 bu anlamda alkışları ve takdir sonuna kadar hak ediyor. Bizimle bu süreci bu kadar keyifli hale getiren herkese ve özellikle de bunun mimarı olan Burak Büykdemir ve Kerim Türe’ye canı gönülden teşekkür ederim. Daha nice E-Tohum kamplarında bir arada olmak ve hep beraber hızla büyümek dileğiyle.

Ahmet Engin Bayrak – Minder
Burak abi selamlar, Etohum Startup Turkey 2012 kampının bir parçası olmamızı sağladığın için çok teşekkürler. Hem organizasyon, hem katılımcılar, hem de içeriğin kalitesi sayesinde organizasyonun bireysel ve ekip adına katma değeri beklentimin çok üstünde oldu. Sadece birileriyle tanışmak, sohbet etmekten çok öte internet ve teknoloji dünyasının dinamikleri, işleyişi ve geleceği adına çok şey öğrendim. Kişisel olarak sahip olduğum (geniş olduğunu sandığım) vizyonumu gerçekten genişletti ve ufkumu açtı. Bir yandan da hem hatalarımızın hem de sahip olduğumuz gücün, potansiyelin daha da farkında oldum  Yapabileceklerimizi ve potansiyelimizi gerçekleştirmek adına önümüzdeki yolda ilerlemek için daha da motive bir şekilde işe döndüm. Organizasyonun öncesi ve sonrasındaki vizyonum, bakış açım ve ruh halimdeki gelişmeler kampın da ne kadar değer yarattığının bir göstergesi. Herkesin emeğine sağlık 🙂

Meriç Akdamar – Apsiyon
Startup Turkey kampı süresince, değerli bilgi ve tecrübelerini bizlerle paylaşan tüm katılımcılara, kısa sürede bu denli yoğun ve kalitesi yüksek ilişkiler kurmamızı sağladığı için de Etohum’a çok teşekkür ediyorum. Herkesin girişimciliğin gelişmesi için çabalayıp, bir birlerini desteklediğini görmek mükemmel. Girişimlerin desteklenmesi ve çoğalmasının Türkiye için çok büyük bir artı değer olduğunu düşünüyorum ve bu organizasyonun içinde bulunduğum için de ayrıca mutluyum.

Etohum ile ilgili tam olarak düşündüğüm, aklımda kalan ise “Mutlu olmak”. Tanıştığım herkes fevkalade kişiler. Bu sadece iş ilişkisi olarak değil, arkadaşlık gibi daha öte birşey, ‘Etohum kardeşliği’.

Herşey için tekrar tekrar teşekkürler.

Seçkin Can Şahin – Drawium
“Startup Turkey kampında gerçekten çok değerli insanlarla tanıştım. Ürünümüz ile ilgili önemli yorumlar aldık, ekosistemi çok daha iyi tanıma imkanına kavuştuk. Gerçekten başarılı bir organizasyondu, emeği geçen herkese çok teşekkürler!”

Ozan Yerli – Connected2.me
Startup Turkey Etohum kampı benim için çok faydalı oldu. Öncelikle organizasyon çok iyiydi, önceden belirlenmiş program olabilecek en iyi şekilde takip edildi. Son zamanlarda katıldığım en düzenli etkinliklerden birisiydi. Kampta yerli ve yabancı bir çok yatırımcıyla tanışma imkanı bulduk. Yatırımcılara yapılan sunumlar ve birebir görüşmelerin süreleri iyi ayarlanmıştı, verimli bir şekilde yatırımcılarla fikir paylaşımı yapabildik.

Yatırımcılarla tanışmanın yanında kampın başka bir önemli faydası da biz girişimcileri bir araya getirmesi oldu. Benim ilgi alanlarıma sahip bir çok arkadaşla tanışma ve fikir alışverişinde bulunma imkanı sağladı. Daha şimdiden bu arkadaşlarla ileride ortak neler yapabileceğimizi konuşuyoruz. Eminim bu kampta kurulan iletişim Türk internet sektörüne önemli fayda sağlayacak.

Yener Duran – Cheetah Games
Hem organizasyon hem de davet için çok teşekkür ederiz. Bizim için birçok yönden çok verimli bir organizasyondu.

Panel konuşmacıları tarafından da sıklıkla tekrarlanan “Önce girişimcinin kişiliği gelir, yaptığı/yapacağı iş ikincildir” özlü sözünün ne kadar doğru olduğunu kanıtlayan bir toplantı oldu benim için özetle.

Speednetworking ‘icebreaker’dı, ‘killer’dı. Uygulanma biçiminin çizgi, daire, oval, hiperbol ya da kartezyen koordinatlarda olmasının bir önemi yoktu benim için. O anda içinde bulunulan uncorformist durum o kadar teşvik edici ve kışkırtıcıydı ki insanı odaklanmaya ve hızlı çözümler bulmaya yöneltiyordu. Engellerin ya da aksaklıkların hedefe giden yolda gerekli çözüm üretmek için yaratıcılığımızı geliştirdiğine inanıyorum.

1’e1 yatırımcı-girişimci görüşmelerinde girişimcinin bekleyip, yatırımcıların girişimcileri bulmaya çalışması organizasyonun ne kadar ‘girişimci merkezli’ bir felsefeye sahip olduğunun göstergesiydi bence. Süreçten sıkılıp randevularına gelmeyen yatırımcılar oldu belki de fakat onları da dışarıda biryerde yakaladık:) ‘Daha üsttekiler’ diyebileceklerimin dışında o kadar çok ‘yatırımcı’ varmış ki organizasyonda… Bunlardan bir kısmıyla 1’e1 görüşmelerde tanışma fırsatım oldu fakat organize toplantılar dışında ‘to the point’ bir tanışma stratejisi için ‘bizim elimizde de tam bir girişimci listesi olsaydı keşke’ diye de geçirdim içimden.

Antalya’dan içinde dolarla dolu bir bond çantayla dönemedik ama bir startup olarak çok değerli deneyimler ve bağlantılar kazandık. Eksiklerimiz tabak gibi ortaya çıktı, şimdi daha çok çalışmamız lazım o boş çantanın içini doldurmak için.

Çok teşekkür ederim.

Serkan Hondur – Oyuncakdenizi.com
“Startup Turkey Antalya Etohum kampı çok keyifli geçti bir çok girişimci ve yatırımcıyla tanıştık. Yatırımcıların olaya bakışı hakkında fikirlerimiz oldu. Birebir yatırımcı görüşmeleri çok olumlu geçti bizim için çok büyük fırsattı, yatırımcıların olaya bakışını değerlendirme fırsatımız oldu. Uluslarası yatırımcıların Türkiye’ye bakışı ve sektörel değerlendirmeler bizim için değerli fikirlerdi. Ben geçen seneki kampa da katılmış biri olarak bu seneki kampın girişimci tarafına daha odaklı olduğunu ve verimli geçtiğini düşünüyorum. Yatırımcı girişimci arasında çok daha samimi bir ortam vardı umuyorum ki bu ilişkileri daha da güçlendireceğiz.

Startup Turkey’nin önümüzdeki senelerde çok daha büyük değerler yaratacağına inanıyoruz ve bunun bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz.”

İsmail Can OĞUZ – Connected2.me
Startup Etohum kampı biz girişimciler için bir okul niteliğindeydi. Yapılan konuşmalar ve düzenlenen tartışma platformları bizi bu sektörün ne kadar dinamik bir süreçten geçtiğini gösterdi. Ayrıca ilerideki yıllarda internet sektörünün nasıl bir revizyon alacağına dair bize ipuçları sundu. Bu analizlerin sonucunda yatırımcıların ve girişimcilerin sektörden beklentileri şekillendi. İnternet piyasasında önde giden yatırımcılar ve medya liderleri Türkiye’nin son yıllarda dışarıdan aldığı yatırımlarla bu sektörde yerini belirlediğini ve gittikçe ilerleyen bir grafiğe sahip olduğu gösterdi.

Organizasyon ekibinin genç ve dinamik insanlardan oluşması ve rixos otelinin sunduğu olanaklar kampı daha eğlenceli bir boyuta taşıdı. Bu süreç zarfında kazandığımız network internet sektöründe bizi biraz daha cesaretlendirdi. Bize bu imkanı sağlayan başta Burak hocamıza ve emeği geçen diğer üyelere çok teşekkür ederim.

Deniz Soykurum Çetin – Gideros Mobile
Geçen hafta Antalya’da eTohum tarafından düzenlenen Startup Turkey etkinliğindeydik.. Girişim dünyasına bir yanıyla dokunan hemen hemen herkes oradaydı. Sadece Türkiye’den değil, yurt dışından gelen yatırımcılar ve basın mensupları da vardı. Ben Rooney’le uzun uzun sohbet etme şansımız oldu. Hem kendimizi anlattık, hem de dışardan nasıl gözüktüğümüzü değerlendirdik. Daha sonra Wall Street Journal’da en yenilikçi girişimler arasında otuz saniyelik kısa tanıtım videomuz yayınlandı.

Otelin elektiriği çok iyiydi. Mesela, Pond Ventures’dan Charles Irving’le sıcak sohbetimizi asansör düğmesinden çarpılmama borçluyuz. Karşılıklı iyi elektrik aldık diyelim… Konuşmacılar kadar, kahve aralarındaki sohbet ve bilgi aktarımı, tanışma imkanı dikkat çekiciydi. Otelin yapısı nedeniyle, toplantılarda, öğle ve akşam yemeklerinde, geç saatlerde lobide ve asansörde kısacası her an ve her ortamda fikirlerimizi ve tecrübelerimizi paylaştık, tanıştık, kendimizi ifade ettik. (Odamız 4. katta olduğu için asansör cümlemiz kısa oldu. Seneye katılacaklara daha yüksek katları tavsiye ederim).

Yatırımcı-girişimci açısından güzel bir ortamdı. Yatırımcıların yoğun ilgisini yaşadık. Bunun dışında sektörden pek çok insanın ruhani desteğini arkamızda hissettik. Bu kadar tanındığımızı ve anlaşıldığımızı görmek bizi çok sevindirdi. Bir diğer güzel gelişme, oyun şirketlerinin fazlalığı oldu. Akşamları lobide ipadler, macler arasında güzel teknik paylaşımlar oldu. Geçen sene olduğu gibi bu sene de, “Antalya’ya geldik deniz kenarına gider temiz hava alırız” hayallerim yoğun program nedeniyle suya düştü…

Haluk Akın – Pembepanjur.com
Startup Turkey, girişimciler için çok faydalı ve mutlaka katılmak gereken bir etkinlik. Türkiye’de bir benzeri daha olmadığını düşünüyorum.

Bizim Antalya’da geçirdiğimiz üç gün boyunca sabah 9’dan akşam 23’e kadar süren oturumlarda hem bizimle benzer aşamalarda bulunan girişimcilerle çalışma olanağı bulduk. Hem de pek çok yatırım kurumunun girişimcilerden neler beklediğini anlama imkanımız oldu.

Organizasyonun önemli bir diğer yönü de bütün katılımcıların üç gün boyunca aynı otelde kalması ve bu sayede diğer katılımcılarla fikir alışverişine imkan sağlaması.

Antalya’yı gezmeye maalesef fırsat kalmadı, ama İstanbul’a aklımızda pek çok yeni fikir ve daha büyük bir network ile döndük.

Burak Büyükdemir ve Etohum ekibine bu kadar başarılı ve eşsiz bir organizasyon gerçekleştirdikleri için tebrikler ve teşekkürler.

Ufuk Arslan – Mobilist.com
Merhabalar Burak Bey,

Bir hafta yokluktan sonra işleri tekrar yoluna koyduk ve ilk iş size mail atmak istedim.

Öncelikle bizi davet ettiğiniz için çok teşekkür ederiz, mobilist olarak çok güzel bir 5 gün geçirdik. Böyle bir oluşumun içinde olmak bizim için çok keyif vericiydi.

Yatırımcısından girişimcisine bir çok farklı kişiyle kontakt kurduk, çok zevkli paylaşımlar yaşadık. Yaklaşık 100 kişi ile tanışmışız, yaklaşık 20 farklı firma ise mobil uygulama istedikleri yönünde talepte bulunmuş. Tabi bunların kaçı reel projeye dönüşür bilemiyoruz ama %50 oranını tutturuz diye düşünmekteyiz 🙂

Böyle bir ortamı gördükten sonra 2013’te artık ilk 15’e giricek bir proje ile katılacağımıza emin olabilirsiniz 🙂

Event ile ilgili kısaca feedback vermemizde gerekirse, biz çok eğlendiğimiz için daha iyi olamazdı heralde düşüncesindeyiz 🙂

Son günkü evaluationda herşey söylendi zaten neredeyse.

Orhan Seyfi Dayıoğlugil – Millandfashion.com
“2012 Startup Turkey Etohum Kampı yatırımcı ve girişimci arasındaki mesafenin kalktığı, Burak hocamızın davetinde her firma, şahıs ve kuruluşun eşit şartlarda temsil edildiği harikularde bir organizasyondu. Öncesinde yapılan planlanması gibi uygulaması da kusursuzdu. Yeni ekonomi’nin bu kadar önden giderek büyümesinde, etohum ve ileride ardından gelecek oluşumlar, bugün olduğu gibi gelecekte de önemli rol üstlenecektir. Katılımcılar arasında son sıralarda sayabileceğimiz ekibimiz olarak önemli bilgiler, çok değerli dosluklar ve motivasyonla evlerimize döndük. Burak Bey ve Kerim Bey bilhassa olmak üzere; tüm Etohum ekibine sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Saygılarımla,

Uğur Acar – Minder
Girisimciliği bir merdiven gibi düşünüyorum.

Startup Turkey katılımcılarının ve etohum girisimcilerinin oluşturdugu ekosistem ayrı ayrı fikirlerin çarpıstığı ve tohumların filizlenmesiydi benim için. Her girişimin bu merdivende adımlarını üçer beşer attığını ve yukarı doğru ivmelendiğini az çok kendimden ve kendime yakın hissettiğim girişimlerden biliyorum. Dünyada birçok şirkete milyon dolarlar yatırım yapmış venture capitalistlerle konuşma fırsatı bulabilmek, global düşünen fakat nasıl global olacağını bilemeyen girişimler için eşi bulunmaz bir fırsattı aslında. Nitekim onumuzdeki surecte Turk girişimcileri belki global ölçekte yatırım alacak şirketler çıkaracak, belki de onumuzdeki birkaç yıl içerisinde global olabilmenin hayaliyle değil, global olmaya çalışmayla geçirecekler. Bunda eminim birkaç şirket ipi göğüsleyebilecek. Tüm bunların ötesinde yatırımcıların girişimciden ne beklediğini anlamak, Wall Street Journal gibi saygın bir gazetede haber olabilme fırsatı, yatırım alıp şirketin değerini katlayabilmek bunlar her Türk girişiminin hayali ve gerçekleştirilmesi için uygun fırsatı oluşturmak gerçekten zor.  Gelecek yılki girişimciler için kısa bir motto: “StartupTurkey ve etohum dünyaya açılmak demek, bunu iyi değerlendirin derim :)”

Gökhan Güngör – Udo Games
Startup Turkey organizasyonun benim gözümdeki tanımı girişimci ve yatırımcıların kaynaşma günü oldu. İlk gününden son gününe kadar her gün farklı insanlarla farklı proje tartışmaları içerisindeydik ve bu her ekibe farklı yollar çizmişdir diye düşünmekteyim. Bu etkinlikten aklımda kalan herşeyi gün gün anlatmak istiyorum. Etkinliğin ilk günü girişimcilerin otele ve organizasyona adaptasyonu ile geçti diyebilirim.

İlk gün güzel bir tanışma heyecanı ile başladı. ilk gün Yapılan tüm oturumlar girişimcilerin böyle bir organizasyonda nelere dikkat etmesine yönelikti. İkinci gün ve devamında özellikle yatırım yapacak venture capital şirketlerinin sunumlarını dinledik. Girişimciler ise etkinlik boyunca  özellikle yemek saatlerine yepyeni iş ortaklılarına imza attılar diye düşünüyorum. Her yemek saatinde farklı masalarda farklı topluluklar oluşması ve bu farklı sektörlerde çalışan insanların tek masa etrafında sohbet etmesi dünyaya gerçekten çok güzel yeni projeler kazandırmıştır diye düşünüyorum.

Üçüncü günün akılda kalan etkinliği speed networking etkinliği idi. Ertuğrul belen hocamız eşliğinde yaptığımız bu etkinlik her zamanki gibi müthiş bir enerji yarattı. İnsanların yatırımcı, girişimci, katılımcı farkı olmadan birbirleri ile müthiş bir uğultu eşliğinde tanışmaya çalışması güzel bir deneyimdi. Tek sorun sanırım bu etkinlikten sonra girişimcilerin sunumları olmasından dolayı ses kısıklığı yaşatması idi. Günün devamında girişimlerin sunumlarını izledik. Sunumumuz ilk sıradaydı. Biraz heyecan ile başlayan sunumumuz özellikle yaptığımız projelerimizin detaylı anlatımı ve yeni projemiz hakkındaydı. Sunumlar sonrasında sizin için sıra isteyen yatırımcıları görmek bir başka farklı bir deneyimdi. Etkinliğin dördüncü gününde girişimcilerin yatırım görüşmeleri vardı. Büyük bir salonda girişimci masaları ve bu masaları sıra ile dolaşan yatırımcılar bu günü anlatan en kısa tanım olmalı. Gün içerisinde önemli yatırım görüşmeleri olduğunu düşünmekteyim.

Günün sonunda tüm yatırım görüşmelerini bitiren girişimciler eğlence için kalina bar’ ın yolunu tuttular. Karaoke partisinde çok güzel sesli arkadaşlarımızın müthiş performanslarını dinledik. Özellikle oyungezer ekibinin yaptığı karaoke organizasyonlarını çok arayacağız diye düşünmekteyim.

Kahvaltı masalarında yaptığımız yeni proje konuşmaları ve tanıştığımız yepyeni insanlarla yaptığımız yeni ortaklıklar en çok akılda kalıcı olaylar diye düşünmekteyim.

Bir ekibin tüm gelecek planlamasını tekrar baştan tasarlaması gereken çok önemli bir organizasyon oldu. Yaptığımız her görüşme sonunda yepyeni bir yol çizdik kendimize. Organizasyon ekibine ayrıca teşekkür etmek gerekir diye düşünüyorum. Organizasyon ekibi ne kadar yorulsalarda müthiş bir organizasyon çıkardılar. Tüm startup Turkey etkinliklerinin bu denli eğlenceli ve bol girişimcili olması dileği ile.

Türker Karahan – Udo Games
İnsanların hayatlarında asla unutamayacakları zamanlar olur ya işte Startup Turkey Etohum kampı kesinlikle hayatımın bu zamanlarında üst sıralara yerleşti.

Girişimcilik dünyasına yeni giriş yapmış birisi olarak belki de çok yoğun uğraşlar sonucu görüşebileceğim hatta belki de uzun süre karşılaşamayacağım gerek yatırımcı gerekse girişimci bünyesindeki birçok insanı bir anda yanıbaşımda buldum. Tüm bu insanlarla tanışmak aynı masada yemek yemek samimi bir ortamda muhabbet etmek gerçekten çok güzel tecrübelerdi. Organizasyonu şık kılan otelimizi de söylemeden geçemeyeceğim. Çok güzel bir ambiyans oluşturularak yine gerçekten çok iyi koşullarda ağırlandık. Daha o kadar fazla çok çok diye sıralayabileceğim şey var ki Startup Turkey Etohum kampı adına fazla uzatmadan düşüncelerimi bitirmek isterim. Bu mükemmel organizasyon için başta Burak Bey olmak üzere tüm organizasyon ve otel görevlilerine çok teşekkür ederim. Daha nice Startup Turkey Etohum kamplarında yer almak isterim.

Kaan Çalışkan – Last Moon Games
Etohum 15 girişimlerinden Lastmoon games in bir üyesi olarak kampa katıldım. Öncelikle yaratılmak istenen “girişimcilerin kaynaşması, networklerini genişletmeleri” konusu tamamen başarıya ulaştığını söyleyebilirim.

Sektörden her iş dalından girişimlerin ve girişimcilerin olması onlarla tanışarak sohbet etme vesilesiyle hem yeni bağlantılar edindik hem de farklı alanlarda ufkumuzu ve vizyonumuzu geliştirme olanağı bulduk.

Yatırımcılara yapılan sunumlarda geliştirdiğimiz ürünü sektörden farklı kişilere gösterme ve onlardan cok değerli geri dönüşler almamızı sağladı.

Sonuç olarak Startup Turkey organizasyonu girişimcilerin kaynaşması, yeni iş bağlantıları kurma açısından hem de kişilerin ürünlerini, hizmetlerini tanıtması ve geri dönüşler alması dolayısıyla altın değerinde bir organizyon oldu.

Başta Burak hocam olmak üzere emeği geçen tüm etohum ekibine ve eksiksiz hizmeti için KTH Congress e teşekkürler.

M. Murat Demir – Sinavo.com
Geçen sene de bu kampa katılma şansına sahip biri olarak olaya biraz daha farklı bir açıdan bakabilecegimi düşünüyorum. Öncelikle bu seneki kampın ilk günleri girişimcilerin birbirleriyle kaynaşması için harika bir ortam sağladı, asıl etkinliklerin başlayacağı yoğun program öncesindeki 2 günlük süreçte girişimciler hem birbirleriyle tanışma ve projelerini anlatma şansına sahip oldular hemde projeleriyle ilgili bilgi alışverişinde bulundular. 17 şubat’ta start verildikten sonra da bu sıcak ortam devam etti. Yapılan kısa demolar sonrasında birçok projenin çok verimli sonuçlar aldığını düşünüyorum.

SINAVO ve TrendPin açısından baktığımda da sonuçlar çok memnun edici, yayına geçmeden önce sponsorluk arayışı içinde olan SINAVO için birçok toplantı sözü aldık onun dışından birkaç eğitim kurumuyla bağlantımızı hızlandıracak referanslar elde ettik. TrendPin tarafından bakarsak kampa katılan neredeyse tüm eTicaret siteleriyle içerik paylaşımı konusunda anlaştık. Sosyal ağ tarafıyla ilgili facebook etkileşimi konusundaki kararların ne kadar yerinde olduğunu Amina Belghiti ile yaptığımız keyifli sohbetle birkez daha anlamış olduk. Birçok VC’nin sosyal alışveriş konusunda arayış içinde olması da bizleri daha da heyecanlandırdı diyebiliriz. Şimdi kamp sonrası inanılmaz yoğun bir temponun içinde kendimizi bulduk ve tüm hızımızla çalışmaya devam ediyoruz.

Kutan Gürel – Connected2.me
eTohum kampı, biz genç internet girişimcileri için çok değerli bir fırsat oldu. Beş günlük kamp sonunda bu kadar değişebileceğimi hayal bile edemezdim. Profesyonel bir girişimci olabilme yoluna adım adım yönlendirildik. Saygın firma kurucularının ve temsilcilerinin verdiği seminerler vizyonumuzu geliştirmemizi sağladı. Yatırımcılar ile nasıl iletişim kuracağımızı efektif bir şekilde öğrendik ve verimliliği yüksek aktivitelerde bunları kullandık. Diğer proje sahipleriyle keyifli zaman geçirdik ve paylaşımlarda bulunduk, yeni fikirler ürettik. eTohum sayesinde bu profesyonel dünyaya sağlam bir ilk adım atmış olabildiğim için çok mutluyum.

Erkan Doğan – Apsiyon.com
Bir fikrin, bir planın, ya da bir hayalin gerçekleşmesine adım adım yaklaştığınız bir yer varsa kesinlikle StartupTurkey’desiniz demektir. Ulaşmak istediğiniz; yeni fikirler, tecrübe, farklı bakış açısı, eleştri, bilgi, yatırım ya da aradığınız her neyse, üstelik hepsine son derece samimi ve keyifli bir ortamda ulaşmanız için gerekli her şeyi StartupTurkey’de bulabilirsiniz.

Böylesine güzel bir organizasyonda yer almaktan gurur duyuyor ve tüm bu süreci yaratan başta Burak Büyükdemir ve Kerim Türe olmak üzere tüm Etohum ekibine sonsuz teşekkür ediyorum.

Mehmet Gök, Özlem Gök, Onur Güler – Bombastik.com
Bu yıl ilk kez katıldığımız StartupTurkey bizim için oldukça faydalı ve eğlenceli geçti.

Etohum 40 şirketlerinin yanısıra sektörün önde gelen firmalarının kurucu ve yöneticileriyle tanışma  ve hikayelerini dinleme fırsatı yakaladık.

Tüm katılımcılar için ilham verici, vizyon açıcı ve keyifli bir etkinlik oldu. Önümüzdeki günlerde gerçekleştiğini göreceğimiz birçok ortak proje oluşturuldu. Bu kusursuz organizasyon için başta Burak Büyükdemir olmak üzere emeği geçen herkese

teşekkür ederiz.

Levent Ahmet Sevgili – Last Moon Games
Bence çok başarılıydı, en başarılı kısmı ise birebir görüşmelerinin düzenlenmiş olmasıydı. Yatırımcıların bize gelmesi değerimizi arttırdı. Birçok kişi ile kısa zamanda tanıştım. Enerji çok yüksekti ve Ben e göre yabancı katılımcılar en çok bundan etkilenmiş. Demekki enerjimizi koruyup arttırmamız lazım. Sunum eğitim vesaire zamanlamaları düzgündü aralardaki boşluklar yeterliydi. “Startup Turkey” güzel bir isim seçimi olmuş. Speed networking gene heyecanlı ve zevkliydi. Biz aralarda masa tenisi oynadık belkim böyle bir atraksiyonda düzenlenebilir mi katılımcılar izleyici olur orda kaynaşırlar bir yandan da oyuncular oynar. 16 * 16 dan baslar. Hızlıca 1 vs 1 e gelir. Orda 2 tane masatenisi vardı. Ortam ayarlanırsa havuz kenarında ışıklandırma ile millet kaynaşırken masa tenisi izlenir belki sadece bi fikir tabi aklıma geldi biranda.

Boynumuza astığımız label ların fontlarının daha büyük ve okunabilir olması lazım. İsimler büyük ama şirket isimleri küçüktü, isimleri görüp şirketlerini bilmediğim oldu. Biri ile görüşürken bazen 5 sny bakıp okuyamadığım oldu. Birde elektrik problemi acayip eğlenceli bir boyut haline gelmişti 🙂  Resepsiyonun dediğine göre rüzgarlı havalarda oluyormuş, yazın mesela hiç olmuyormuş.

Böyle bir organizasyonda bulunmaktan gurur duyuyorum, emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Erdem Samut – Akillibaslangic.com
Sektördeki hemen her alandan birçok kişi ile tanışma imkanı buldum. Daha önceden iş geliştirmek ile ilgili ‘gidip de bir konuşsak’ dediğimiz herkes oradaydı..

İşimiz ile ilgili hemen herkes ile tanıştık, konuştuk..

Bence her sene olması ve katılınması gereken bir organizasyon.. etohum toplantıları, uzun vadede, Türkiye’de yeni ekonomi ile ilgili düzenli olarak organize edilen büyük bir etkinliğe dönüştürülebilir.

Speed Netwroking çok faydalı bir kaynaşma ve ice breaking yöntemi bu her toplantıda sürekli yapılmalı..

Yaptığımız iş ile ilgili, paralel iş yapan bir çok kişiden danışmanlık ve ayak üstü know-how alabilmek bir ayrıcalık.

STartupların birbiri ile rekabet etmek yerine birçok konuda işbirliği fırsatı yalkalamak üzere konuşabiliyor olması süper bir keyif.

Herşey için çok teşekkür ederim.

Çağlar Çakar – Foodback
Benzer işler yapan ve bizimle aynı seviyelerde olan girişimcilerle uzun zaman geçirmenin bize çok şey kattığını farkettim. Karşılık beklemeden, bol bilgi paylaşmanın keyfini yaşadık. Kapanış seansı ile feedbacklerin toplanması ise harikaydı. Keşke yatırımcı ve katılımcılardan da daha detaylı feedback alma imkanımız olsaydı.

Sektörün dünya çapındaki devleri arasında yer alma ve kendimizi anlatma fırsatını verdiğiniz için teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Faruk Erdoğan – İyibilir
Geride bıraktığımız hafta belki de hayatımın en keyifli, bir o kadar da yoğun girişimcilik kampını yaşadım. Startup Turkey adıyla bu sene ilk kez gerçekleştirilen ancak her sene Ethoum Antalya Kampı olarak yapılan etkinlik biz girişimciler için inanılmaz fırsatkar yarattı. Öncelikle Burak Büyükdemir’e, Kerim Türe’ye ve KTH Organizasyona Türkiye’de bu kadar güzel bir organizasonu başardıkları için teşekkür etmek istiyorum.

Organizasyona dönecek olursak, Türkiye’de yatırımcılarla yeni fikirleri olan girişimcilerin buluşması yurtdışına göre olduka zor. Gerek kültürel nedenler, gerekse de iş yapış şekillerinden ötürü bir şirkete yatırımcı bulmak, o yatırımcı ile fikri istişare etmek ve beraber büyük başarılara imza atmak ülkemizde neredeyse imkansız. Ancak Etohum organizasyonu gösterdi ki ülkemizde de yatırımcılar ve girişimciler birkaç gün aynı otelde kalıp, aynı havayı soluyup ortak bir paydaşta buluşabiliyor. Yeni girşimcilerle ve yatırımcılarla tanışmak kısacası yeni dostluklar kurmak için bu etkinliği harika bir fırsat olduğunu düşünüyorum.

Önümüzdeki senelerde Etohum’a katılmak isteyen girişimcilerin bu etkinliği ve sene içinde yapılan Etohum etkinliklerini kesinlikle kaçırmamalarını tavsiye ediyorum. Herbirinden birdolu bilgi, tecrübe ve yeni insanlar kazabilirsiniz.

 

A.Emre Taş – Alictus
“İnternet ve teknoloji girişimcileriyle, bu işin gurularıyla ve sektörün liderleriyle bir araya toplan. 5 gün boyunca yüksek dozda, eğlenceli ve eğitici konuşmalara katıl. Ancak her şey bir yana, StartupTurkey benim için yemekte ve barda ettiğim sohbetlerdir. Ağızdan çıkan hiçbir kelimenin anlamsız olmadığı, herkesin birbirine sürekli bir şeyler katabilmek için saatlerce sohbet ettiği bir organizasyon.

Bunun dışında, birebir görüşmeler sırasında edindiğimiz bağlantılar ve aldığımız feedback’ler ile vizyonumuzu genişlettik ve motivasyonumuz arttı.  Motivasyonumuzu en üst seviyeye çıkaran şeyler ise WSJ’den Ben Rooney’nin blogunda yayınlamak üzere seçtiği 7 girişimden biri olup kendisine 30 saniyelik pitch yapmak ve Facebook’tan Amina Belghiti’nin oyun prototipimizi denedikten sonra söylediği şu söz oldu: “cool!” =)

Bütün bunlara olanak sağlayan StartupTurkey organizasyonunda yer aldığım için çok mutlu oldum. Seneye görüşmek üzere!”

Ecem Baran – Alictus
“StartupTurkey, bambaşka organizasyondu. Amacı girişimci-yatırımcı buluşması olarak gözükse de bize kattıkları bunun ötesinde oldu. Yeni tanıştığımız insanlarla ettiğimiz keyifli sohbetler, projemizle ilgili aldığımız geri bildirimler arayıp da bulamadığımız bir fırsattı. Bunların dışında değişik konularda aldığımız eğitimler eksiklerimizi fark etmemizi ve neler yapabileceğimiz üzerine düşünmemizi sağladı. Daha sonrasında, SpeedNetwork’un erittiği buzlarla organizasyon daha da keyifli bir hal aldı. StartupTurkey’de bulunduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum ve gelecek yılki etkinliği bekliyorum.”

Onur Dilek – Alictus
“Yer ve otel seçiminiz için tebrik etmek istiyorum, konaklama ve her şey olağanüstüydü.

Etohum’un katılmamıza olanak sağladığı StartupTurkey yalnızca seminerlere katılıp bir şeyler dinlediğimiz bir etkinlik olmayıp projelerimizle ilgili/ilgisiz orada bulunan herkes ile her zaman iletişim içinde olabildiğimiz, ister barda  içeceğimizi yudumlarken olsun, ister restoranda yemek yerken olsun yanına gittiğinizde herkesin sizinle konuşmaya hevesli olduğu ve hatta havuzda yüzerken bile fikir alış verişinde bulunabildiğimiz bir deneyim oldu benim için. Çok teşekkür ederim.”