Blog

Startup Şirketinize Faydalı Olabilecek Üst Düzey Yöneticilerle Vakit Geçirmenin Yolları

Eğer yeni bir girişimci iseniz yolunuzda size klavuzluk yapacak en önemli unsur başka insanların bu yolda yaşadığı tecrübelerdir. Bu tecrübeleri dinleyin, bu kişilere soru sorun ve önemli kararlar vereceğiniz zaman danışın. Tabi bu kişilerle birlikte olmak için sizin de dikkat etmeniz önemli noktalar var. Aksi halde çok isteseniz bile bu kişilerle biraraya gelemez veya sizi aralarına kabul etmezler.

İyi bir dinleyici olun: Fikrinizin berbat olduğunu söylüyorlarsa, geri bildirimlerini dinleyin, not alın ve bir kontak bilgisi alın. Daha sonra o problemli bölümü düzeltip geri gelin ve yeni fikirler almaya bakın.

Konunun özüne gelin: Bu tip insanlar meşguldürler. Maddi anlamda da çok güçlüdürler, bu yüzden onlar için en değerli şey zamanlarıdır. Bir insanın en değerli kaynağını, zamanını kullanıyorsunuz, bu yüzden sadede gelin, konu uzamasın, gereksiz yerlere gitmesin. Büyük soruyu direkt olarak sorun. Buna alışıklardır.

Önce bir arkadaşına sorun: Aklınızda gerçekten üst düzey bir yönetici var ve onunla konuşmak istiyorsunuz, bir anda yanına gidip konuya girmeye çalışmak yerine önce ortak bir arkadaşınıza meseleyi özetleyebilirsiniz, onun fikrini alabilirsiniz. Eğer fikriniz muhteşemse, o fikir mutlaka o kişiye ulaştırılacaktır, emin olun.

Korkmayın: Bir ortamda Instagram’ın kurucusuna mı rastladınız, gidip kendisini tebrik edin, o an gelişen elektriğe göre sohbete devam edebilir ya da en azından kendinizi tanıştırmış olabilirsiniz. Pek çok insan bunu yapmak ister ama çekindiği için bunu yapmaz ve aslında kaybeder.

Daha ünlü olmalarını beklemeyin: Etrafınızda uygulama geliştiren, girişimci, yetenekli insanlar varsa, özellikle de fikirleri gerçekten çarpıcıysa, örneğin onların uygulamalarını test ettikleri dönemlerde yanlarında olun. Tüm dünyanın onları tanımasını beklemek yerine bazı startup fikirlerde orada olursanız, daha sonra başarılı olan bu kişilere ulaşmak ve deneyimlerinden faydalanmak çok daha kolay olacaktır.

Can sıkmayın: Tamam, girişken olun ama can sıkıcı bir hale de getirmeyin. Bu tarz insanlar aslında beden dilleriyle konuşmaya ne kadar açık olduklarını belli ederler. Bu işaretleri iyi yakalamaya çalışın ve yanlış zamanda doğru sorularınızı harcamayın, doğru havayı koklamaya çalışın.

Network hayatınızın her alanında devam etsin: Bazen uçak seyahatinde yanınızda oturan kişi, tanıyacağınıza çok memnun olabileceğiniz başarılı bir işadamı olabilir. Sohbet edin.

Övgü iyidir ama bir yere kadar: Bu tip insanlar övgü duymaya alışıktırlar ve bundan hoşnutturlar elbet. Fakat merhaba demek için yaklaştığınızda bu övgü dolu sözleri çok fazla uzatmadan esas konuya gelmeniz daha faydalı olacaktır. Sonuçta ona yaklaşmanızın tek sebebi övgülerinizi sunmak değil, öyle değil mi? Bir isteğiniz var, o zaman sorun. Onlar bu yaklaşıma da alışıktırlar, bunu ilk kez siz yapıyor olmayacaksınız.

İlgilenmediklerini söylüyorlarsa, ilgilenmiyorlardır: Projenizle, fikrinizle ilgilenmediklerini söylediklerinde, buna inanın ve üstelemeyin. Çok fazla üstüne gittiğinizde duymak istemeyeceğiniz detaylarla karşı karşıya kalıp sorduğunuza pişman da olabilirsiniz. Üstelemekle harcayacağınız zamanı projenizi geliştirmek ya da başkasına sunmakla geçirebilirsiniz.

Oyuna dahil olun: Evde oturarak kimseyle tanışamazsınız. Neredelerse oraya gidin. Konferansların yapıldığı mekanların lobilerinde, iş görüşmesi yapılan öğle yemeklerinin yendiği, kahve içilerek anlaşmaların yapıldığı kafelerde takılın. Bu şekilde kimlerle tanışabileceğinize inanamayabilirsiniz.