Blog

Startup kurucusu bir anneden yatırım bulma yolunda 5 tavsiye

Bu yazı Entrepreneur.com’da yayımlanan ”5 Fundraising Lessons From a Startup Founder and Single Mom” isimli yazının Türkçe çevirisidir.

Geçenlerde çok güzel bir e-mail aldım: “ Büyük haber, büyümemizi arttıracak bir ve oyunu tamamen değiştirebilecek birini işe aldık. Bu kişi daha önce Facebook ve Snapchat’te çalışıyordu.”

Mesaj MomCo uygulamasının CEO’su ve kurucusu olan Jillian Darlington’dan gelmişti. Darlington, 35 yaşında, kendi hayat hikayesinden etkilenerek annelerin birbiriyle iletişim kurmasını sağlayacak bir uygulama geliştiren bekar bir anne.

Bana Twitter’dan ulaştıktan sonra Darlington ile iletişim kurdum ve ona yayınlanan makalelerimin biri için teşekkür ettim. O zamanlar işini henüz yeni kurmuştu ve onu büyütmeye çalışıyordu. Uzun lafın kısası, şirketim onun şirketine yardım amaçlı bir infografik hediye etmişti ve o zamandan beri iletişim içindeyiz.

Darlington’ın e-mailini aldığımda, her şeyin iyi gittiğini duymaktan oldukça mutlu oldum, çünkü startup dünyası her zaman kadın dostu olmayabiliyor.

Hemen telefona sarıldım ve Darlington’a bu aşırı rekabetçi fon bulma dünyasında bir kadın olarak neler yaşadığını sordum. İşte onun serüveni boyunca öğrendiği 5 anahtar ders:

1.     Mental olarak kurşun geçirmez olmalısınız

Fon bulmak her gün bir plastik cerrahın karşısında çıplak uzanmak, vücudunuzdaki her bir kusurun işaretlenmesi ve mükemmelleştirilmesi gibidir dedi Darlington. Yatırımcılar sizin, fikrinizin, takımınızın ve tanıtım sunumuzun bütün kusurlarını sayıp dökecekler.

Bu nedenle hem mental hem de duygusal olarak nelerin yanlış gidebileceğini duymaya hazırlıklı olmalısınız.

Süreç oldukça acı verici olduğu gibi eğer alıngan olmazsanız oldukça yararlı da olabilir. Darlington hala bu eleştirilerle uğraştığını söyledi. Dahası yatırımcıların sizin koçluk edilecek biri olup olmadığınızı görmek istediklerini ekledi. Bu nedenle her zaman kendine derin bir nefes alması gerektiğini söylemiş ve bu insanların aslında onun başarılı olmasına yardım etmeye çalıştıklarını kendisine hatırlatmış.

2.     Kiminle konuşmanız gerektiğini bilmelisiniz

Parlak bir fikir, ilgi ve güçlü bir ürün pazar uyumuna sahipken insanların neden sizin üzerinize para yağdırmadığını anlamak zordur. Darlington birçok kişisel melek yatırımcının iş startuplara geldiğinde oldukça katı bir kontrol listesi olduğunu öğrendiğini söyledi.

Eğer bu listeyi tamamlamazsanız, size para vermeyecekler.

Sunumdan önce her zaman “Ne tarz şirketlere yatırım yaparsınız?” sorusunu sorduğunu söyledi. Konuştuğu yatırımcı sadece bilim şirketlerine yatırım yapıyorsa, kendi şirketi olan MomCo’yu bu kişiye satmaya çalışmasının hiçbir anlam ifade etmediğini ekledi.

3.     Doğru öncü yatırımcıyı bulmak zorundasınız

Anneler için platform yaratmış bir kadın olarak Darlington fon bulma sürecinin oldukça zorlu olduğunu çünkü yatırımcılar kendilerinin kullanabileceği –veya deneyimli oldukları- bir uygulamaya yatırım yapmayı sevdiklerini söyledi. Melek yatırımcıların çoğunluğu erkek olduğundan, ona uygun yatırımcıların sayısının oldukça az olduğunu ekledi.

Ek olarak, öncü yatırımcı bulmak oldukça önemli çünkü bu yatırımcıya saygı duyan kişiler direk sizinle ilgilenmeye başlamış oluyorlar. Darlington, bu nedenle sizin bu süreci tamamlamanıza yardım etmek için zaman ve efor harcamaya gönüllü birini bulmanızı tavsiye ediyor – size yatırım yaptıktan sonra yürüyüp gidecek birini değil.

4.     Zorluklara göğüs germeyi öğrenmelisiniz

Darlington kendini genel olarak “Jillian Darlington, MomCo’nun CEO’su” olarak tanıtıyor ve uygulamasının ne yaptığını açıklıyor. “Bu coğrafik konumu baz alarak annelerin yakında yaşayan potansiyel anne arkadaşlar bulmasına yardımcı olan bir uygulama” şeklinde uygulamanın fonksiyonunu açıklıyor.

Onun görüştüğü tipik erkek yatırımcı ise genelde yanında duran erkeğe dönerek “O bir anne” diyor. Darlington şu soruyu sormaktan kendini alamıyor: Kaç tane çocuğu olan erkek CEO sadece baba olarak tanıtılıyor?

“Bu olay hemen hemen gittiğim her etkinlikte olur” diyor Darlington ve ekliyor “ve eğer buna gülmeseydim sürekli kızgın bir kadın gibi görünürdüm.”

5.     İnanılmaz şekilde kendinize güvenmelisiniz

Darlington sürekli kendine fazla güvenmekle suçlandığını söyledi –çünkü bu doğru. “ Eğer böyle olmasaydım, şimdiye kadar büyük bir böcek gibi ezilmiştim. Fon bulurken, kendinizi ve fikrinizi satıyorsunuz. Sahip olduğunuz her şeyi ortaya koymalı ve en büyük takım lideri olduğunuz için asla özür dilememelisiniz.” diyor.

Kaynak