Blog

Startup kurucusu olmaya istekli herkesin okuması gereken 4 kitap

Başarılı bir girişimci olmak için, aynı zamanda birçok özelliğe sahip olmanız gerekir. Problemi tespit etmek ve ölçülebilir bir çözüm üretmek kolay olanlar. Bir girişimci olarak ilk günleriniz daha çok kodlama ve teknik yapınızı iyileştirmekle geçebilir fakat operasyonları yönetmeniz, satışları arttırmanız ve pazarlama stratejisi oluşturmanız gereken zamanlar da gelecek.

İdeal olarak, kurucular bir şirketi kurmak için gereken alanlarda deneyime sahiplerdir. Geçmişte farklı işlerde çalışmış olabilirler veya onları doğru yönlendiren havalı bir üniversite diplomasına sahip olabilirler. Fakat startuplar yanıltıcıdır, derine inmeye ve ellerinizin kirlenmesine hazırlıklı olun. Şansınıza, daha önce büyük işler başarmış insanlardan alabileceğiniz tavsiyeler mevcut ve kendileri gibi olan kişilere bilgi vermek istiyorlar. Herhangi bir sıralama olmaksınız, teknoloji şirketi kurucusu olmak isteyen herkesin okuması gereken 4 kitap.

1.     Zero to One – Peter Thiel

Peter Thiel herhangi bir girişe ihtiyaç duymaz. PayPal’ın eş kurucusu ve Facebook’un erken yatırımcılarından biri olan Amerikalı girişimci görmüş geçirmiş. Forbes’un “sizi süper insan gibi hissettirir” şeklinde tanımladığı kitabında Peter sıfırdan nasıl mükemmel şirketler doğduğunu anlatıyor. Zero to One, girişimcilere çok fazla gelişmemiş, niş, müşterilerin sadıklığını şirketin büyümesi için kullanabilecekleri alanlara bakmalarını öğütlüyor.

Peter ne hakkında konuştuğunu biliyor – her şeyden önce net serveti 2.2 milyar dolar civarında. Kitabın diğer bölümlerinde rekabetin doğası, yatırımcıların ilgilenebilecekleri ürünler oluşturmanın temelleri ve mükemmel bir ekibe sahip olmanın öneminden bahsediyor.

2.     The Hard Thing About Hard Things – Ben Horowitz

Ben Horowitz risk sermayesi alanındaki en bilinmiş şirketlerden bir tanesinin eş kurucusu – Andressen Horowitz. Risk sermayecisi olmadan önce, Ben Netscape’te çalışmış ve ardından bir yazılım firması kurmuş –Opsware. Bu şirket 1.6 milyar dolara satıldı.

The Hard Thing About Hard Things Ben’in yolculuğunu dürüstlükle anlatıyor. Sizi macerasının iyi ve kötü zamanlarına –büyük işler başarmak isteyen bütün kurucular için kaçınılmaz olan- götürecek. Kitap daha çok kişisel anlatım tarzıyla yazılmış fakat bu iyi bir şey. Kitap hiçbir kurucunun hatalar ve türbülanslar olmadan bir etki yaratma hayalini gerçekleştiremeyeceğini gösteriyor. Dünya çapında bir şirket yaratmak için ihtiyacınız olan hemen hemen bütün tavsiyeleri bu kitapta bulabilirsiniz – bir lider gibi düşünmek ve hareket etmek, performansı ölçmek ve ürüne odaklanmak.

3.     The Lean Startup – Eric Ries

New York Times En Çok Satanlar Listes’ine giren The Lean Startup kuruculara nasıl arabulucuk yapabileceklerini, bütçeleri esnetmeyi ve çok fazla para harcamadan operasyonları nasıl büyütebileceklerini öğretiyor. Eric sizin çok fazla kaynak harcamadan nasıl başarılı olunabileceğini öğrenmenizi istiyor. Kitap başarının temel taşı olan 5 prensip üstüne kurulu; hızın ve uygulamanın her şey demek olduğu bir alanda sizin daha iyisini yapmanıza, daha hızlı iş kararları almanıza yardım ediyor. Kitap Dropbox’ı hızlı büyümek konusunda örnek şirketlerden biri olarak gösteriyor.

4.     Startup Playbook – Sam Altman

Sam Altman, Silikon Vadisi temelli bir hızlandırıcı şirket ve bugünün startup dünyasındaki en prestijli markalardan biri olan Y Combinator’ın başkanı. Y Combinator, Dropbox, Airbnb ve Reddit gibi birçok şirketi programından mezun etmiştir. Şirket “insanların istediği bir şey oluşturun” politikasına yoğunlaşmaları konusunda kurucuları zorlamasıyla bilinir.

Y Combinator’ın yüzden fazla mezunu şu an 65 milyarlık pazar sermayesiyle beraber en az 100 milyon dolar veya daha fazla değere sahipler. Açıkça, söz konusu mentorlük ve tavsiye olduğundan doğru bir şey yapıyorlar.

The Startup Playbook, Y Combinator’un onlarla çalışan bütün şirketlere verdiği tavsiyelerin Sam Altman’ın çabasıyla toplanmış hali. Kitap bir şirketi nasıl kurmanız gerektiği üzerine yoğunlaşıyor – bu da kullanıcıların sevdiği ve hakkında konuşmak istediği bir konu. Fakat, Sam açıkça iki kitap şeklinde bir startupın ilk aşamaları hakkında yazmanın olası olduğunu belirtti. Önemli bir diğer aşama olan büyüme de hala yayınlanmamış olan ikinci kısımda anlatılacak.

Kaynak