Blog

Startup Kültürünüzü Şekillendirmek İçin En Önemli Malzemeler

Şirket kültürü iş seçimi sürecinde gittikçe daha fazla rol oynuyor. Birkaç yıl önce, ofisteki pin pong masalarına göre şirketin iyi olarak değerlendirilmesi trendi başladı. Şimdilerlerde, bu algı çok daha yükseldi: Google, ofis saunalarına sahip, Basecamp dünyanın her yerinden uzakta çalışma imkanı veriyor ve Yahoo şirket spor salonu, plaj voleybolu ve basketbol sahalarına sahip.

Fakat problem bu olanakların şirket kültürü ile karıştırılmasından kaynaklanıyor. Her şirketin kalbinde, değerler, inanışlar ve başarıyı garantilemek için iyi anlaşılması gereken hedefler bulunuyor. Bir girişimci olarak, şirketimin başarıya ulaşmasına yardım eden bazı deneyimlerim:

  1. Çalışanlarınızın dahil olmak isteyeceği ve dahil olması gereken bir şirket vizyonu yaratın

Bir lider olarak, iş hedefleri büyüme stratejisi ve organizasyonunuzda düzenleyici kurallar olarak çalışan değerleri içeren bir şirket vizyonu oluşturmak sizin görevinizdir. Motivate Design’da, herkesin içselleştirmesi ve oluşturması gereken iki kuralımız var.

Kural 1: Karar verirken elinizden gelenin en iyisini yapın.

Kural 2: Kural 1’i her zaman kullanın. Bu vizyon işler çığrından çıktığında veya bir şeyler düzgün gitmediğinde çalışanlarınızın her zaman kullanabilecekleri bir şeydir. Ne yapıyor olursanız olun, bu ilkeleri sürekli referans göstermek onlara olan bağlılığı arttıracaktır. Bu ilkeleri içselleştirmiş birini gördüğünüzde ona pozitif geri dönüş yapın.

  1. Çalışanlarınızın ne zaman ve nasıl şirket hakkındaki gelişmelerden haberdar olacağı konusunda açık parametreler belirleyin

İş kararlarını alırken onların ne kadarını çalışanlarınızla paylaşacağınız size kalmış bir durumdur. Sağlıklı bir şirket kültürünü oluşturmek için, çalışanlarınızın bu bilgilerin ne kadarını nasıl öğrenebileceklerini açıkca belirtin. Kimse neler olup bittiğini dedikodu gazetesinden duymak istemez, çünkü bu durum şirketin dedikodu kazanına dönmesine yol açabilir. Her çeyrekte yayınlanan raporlar, Slack veya haftalık toplantılarla son gelişmelerden haberdar olma fırsatını çalışanlarınız takdir edecektir. Aynı zamanda bu hassas konularda sorular sormak veya bazı açıklamalar yapmak için gereken güven ortamını sağlayacaktır. Bu toplantıları çalışan kararları (kim ayrılıyor/katılıyor ve neden), pozisyon değişimleri (yeni teklifler ve hizmetler) güncel pazar trendleri ve gelecek aktivitelerden çalışanlarınızı haberdar etmek için kullanın.

  1. Şirketin nerede olduğunu ve nereye gitmek istediğini açıkça belirtebilen çalışanlar seçin

Bu seçim özellikle startuplar ve büyüme aşamasında olan şirketler için çok önemlidir. Durumlar değişebilir ve değişecektir de. Bu normaldır. Bir lider /girişimci olarak siz bile bu durumu korkutucu veya rahatsız edici bulabilirsiniz. Bu gibi durumlarda takımınızın sizi desteklemek, yardım etmek, sizi ve şirketinizi savunmak için orada olduğundan emin olun, Herkes bütün değişikliklere uyum sağlayamayabilir ve çalışan değişimi de gerekli olabilir. Bu da tamamen normaldir. Fakat çalışanlarınızla en başından beri sağlıklı iletişim kurduysanız, değişimin yarattığı olumlu havanın tadını çıkarmak onlar için daha kolay olacaktır. Bu değişimleri çalışanlarınızın beraber, yaratıcı bir ortamda çalışabildikleri çeyreklik toplantılarda gözden geçirin.

  1. Geribildirim sizin arkadaşınızdır

Şirketin lideri sizsiniz, fakat herşeyi eksiksiz yapamazsınız. Mutsuz çalışanlar düşük kaliteli işler ve düşmanca bir ortamın olmasına neden olur. Güzel bir şirket kültüründe, günlük ofis yaşamında neler olup bittiği hakkında çalışanlarınızın geribildirim verebileceği fırsatlar yaratın. Örneğin, hem özel konularda hem de genel olarak geribildirim toplayabileceğiniz aylık anketler gönderin, veya morali yükseltmeyi veya soruna dönüşmeden önce durumları açıklığa kavuşturmayı hedefleyen bir şirket kültürü oluşturun. Sağlıklı ve başarılı bir şirket kültürü oluşturmak için size verilen geribildirimleri dikkate alın ve hayata geçirin.

Bunlar, güzel şirket kültürüne sahip olmanın tek yolu değil ve pin pong masası hala güzel bir dokunuş. Fakat bu, iletişimin, kültürü oluşturmaktaki en önemli rolü üstlendiğinin kanıtıdır.

 

Kaynak: http://www.forbes.com/sites/theyec/2016/03/24/the-most-important-ingredient-for-shaping-your-startups-culture/#752ac6495798