Blog

Startup Istanbul’un ikinci ve üçüncüsü Endonezya ve İran’dan

Kenyalı Nims’in kazandığı Startup Istanbul’un ikincisi Endonezyalı iGrow, üçüncüsü ise İranlı Taskulu oldu.

Bu yıl bir kez daha dünya çapından umut vadeden girişimcilerin yarışına sahne olan Startup İstanbul, Nijerya’dan Endonezya’ya, Yunanistan’dan İran’a kadar 78 ülkeden gelen 200’den fazla girişimi dünya çapında ün salmış yatırımcılar karşısında ağırladı. Online oyun platformlarından yenilikçi siber güvenlik çözümlerine kadar pek çok farklı alanda geleceğin teknolojilerini yaratma hedefiyle yola çıkan 100 girişimci, iki günlük eğitim ve aşamalı elemeler sonunda dünya devlerinin dikkatini çekebilmek ve finalde yer alabilmek için ter döktü.

iGrow

ikinci olan iGrow

Finale kalan 17 girişim, “Lean Startup hareketinin babası” Steve Blank, Beenos CEO’su Teruhide Sato ve 500 Startups Girişim Ortağı Andrea Barrica’dan oluşan zorlu bir jüri önünde ikişer dakikalık sunumlar ile ürünlerini, ekiplerini ve iş modellerini yatırımcılara, yaklaşık 2 bin katılımcıya ve canlı internet yayını aracılığıyla dünya çapındaki binlerce izleyiciye anlatma fırsatını yakaladı.

Jüri oylaması sonunda Kenya çıkışlı mobil para/fintech girişimi “Nims” birinciliği elde ederken, Endonezya’nın gıda ve beslenme sorununa çözüm bulmak amacıyla yola çıkan iGrow ikinci, İran çıkışlı yeni nesil proje yönetimi platformu Taskulu da üçüncü oldu.

Etohum Kurucusu Burak Büyükdemir, yarışma sonunda, finale kalan en az beş girişime Etohum Yatırım Ağı’nın yatırım yapmayı planladığını açıkladı.

Taskulu

Üçüncü olan Taskulu