Blog

Startup İstanbul’dan Notlar: Paul Doany

Türk Telekom ve Oger Telekom’daki görevlerinin ardından Türkiye’de Doany & Partners Ceo’su olarak faaliyetlerine devam eden Paul Doany, Startup İstanbul’daki konuşmasında başka ülkelerde yatırım yaptığında sermaye kazancından vergi ödemek zorunda olduğunu ama burada öyle bir şeyin olmadığını ve bu vergi teşvikinin çok işe yaradığını belirtti. 2011 yılında şirketten ayrıldığında yatırım yapmaya başladığını belirtti. Türkiye’deki pazarın  büyüme ve güven anlamında önemli bir pazar olduğunu ekledi. Paul Doany yatırımın denemeye değer olduğunu ve düşük bir maliyetle  Türkiye’de bunu yapmanızın mükemmel bir şey olduğunu belirtti. Kendi yaşadıklarından örnek veren Doany, Ürdün’de çok küçük bir pazar olduğunu ve ürünleri başka Arap ülkelerine satmak zorunda olduklarını söyledi. Vergilerin çok yüksek olması dolayısıyla bu satışın şirketleri çok etkilediğini belirtti.

2005’te Türk Telekom’da çalıştığını ve 2008’de halka arz yapacakları sırada çevresindeki insanların,  Türklerin hisse almadıklarını söylediklerini  belirtti.  “İnsanlar nakit istiyordu. Bir sene hisseni tut ve satma dedik böylece para kazandılar. Hükümet çok güçlü ve doğru kararlar alıyor. Bu pazar o kadar gelecek vaad ediyor ki benim için bu ülke yatırım için bulunmaz bir ülke. ” dedi.

Her şey hızla değişirken jeotermale yatırım yaptığını ve bu alanda büyük bir potansiyel olduğunu söyleyen Doany, bambaşka alanlar hakkında bilgi sahibi olmanın kendisini çok mutlu ettiğini belirtti.