Blog

Startup İstanbul’dan Notlar: Hasan Aslanoba

Son dönemde yaptığı melek yatırımlarla adını sıkça duyduğumuz Erikli Su’nun eski sahibi ve genel müdürü Hasan Aslanoba, Aslanoba Gıda’nın Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olarak görevine devam ediyor.

Startup İstanbul’daki konuşmasına yaptığı yatırımlardan bahseden Aslanoba, 2011 yılında internet ekonomisinin dikkatini çektiğini ve bu yeni ekonomiye katılma kararı aldığını belirtti. Aslanoba, 1 Haziran 2012 tarihinde Erikli Ceo’luk görevini bırakarak yatırımlara ağırlık vermeye başladı. 2012 yılının Ekim ayından itibaren değişik platformlara katılarak ve network’ünü geliştirerek digital zekasını geliştirme fırsatı bulduğunu söyleyen Hasan Aslanoba, Türkiye’de önemli yatırım fırsatlarını görerek hızla hareket ettiğini belirtti. “Dünya bir dönüşüm içerisinde ve Erikli’den sonra yeni bir şeyler başarma ihtiyacı bana çok iyi geldi.” diyen Aslanoba, deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Yaptığı yatırımların başarıya  ulaşmasının önemli olduğunu söyledi. Yaklaşık olarak 8 Milyon Dolarlık yatırım yaptığını söyleyen Aslanoba, 2014-2015 yılında ciddi kırılmalar yaşanacağını ve digitalin çok önemli bir konuma geleceğini söyledi. Eski ekonomiden, yeni ekonomiye geçen biri olarak rol modeli olduğunu söyleyen Hasan Aslanoba,  girişimci gençlere mentörlük yapmaya çalıştığını belirtti.

Ticari zeka ile digital zekanın farklı şeyler olduğunu ve digital zekanın pratik edilerek geliştirileceğini ve bu zekayı teknolojiye adapte etmek gerektiğini söyledi.

Hasan Aslanoba, “Yeni ekonomi işinizi ihya da edebilir, sizin mahfınıza da yol açabilir. İş modelleri değişiyor ve yeni fırsatlar doğuyor. Cesareti olanlar bu fırsatları yakalarken, cesareti olmayanlar bocalıyor.” diyerek konuşmasını tamamladı.