Blog

Startup İstanbul’dan Notlar: Hanzade Doğan Boyner

Doğan Online’ın kurucusu aynı zamanda Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hanzade Doğan Boyner,  Startup İstanbul konuşmasını doğaçlama yapmak istediğini belirtti. Konuşmasına kendi kariyeri hakkında bilgi vererek başlayan Hanzade Doğan Boyner, dünyanın yaşadığı dönüşüme değindi. İnternet sektörünü “şizofren” olarak niteleyen Hanzade Doğan Boyner, “Binlerce takipçiniz varken bir anda yalnız kalabilirsiniz” dedi.

Hanzade Doğan, sektörün geleceğine dair emin olduğu tek şeyin sektörün değişeceği olduğunu söyledi. Zaman zaman yanlışlar yaparak tecrübe kazandıkları ve yola devam ettiklerini belirtti. Hanzade Doğan “Doğan Online Medyanet Türkiye’nin ilk digital networküdür. Medyanet kurulduktan sonra internet reklamı ile ekosisteme katkı sağladık.” dedi.

Hepsiburada ile Mecidiyeköy’de daracık merdivenleri olan bir binada tanıştıklarını belirtti. Amatör ruhla başladıkları bu iş artık 1 Milyar TL ciroya koşan bir siteye dönüştüğünü ekledi. Şirketler büyüyünce problemlerinin de büyüdüğünü söyleyen Doğan, girişimcilere “Lütfen bir işe girdiğiniz zaman bu şirketi ne yaparsam kime satarım diye düşünmeyin. Önemli olan ilk adım en basit sorulara basit cevap verebilmek.” diyerek mesaj verdi. İkinci adım ise uygulama. Bu hizmeti almak kolay mı sorusunu kendinize sorarak uygulamayı test etmek gerektiğini belirtti. Uygulamada kolaylığa önem verdikten sonra bunu uygulamaya geçirebilecek bir ekip yaratmak gerektiğini ve  iş modelini test etmek gerektiğini söyledi. Hanzade Doğan Boyner bu üç temel prensibi kendi hayatında da önemsediğini belirterek konuşmasını tamamladı.