Blog

Startup İstanbul’dan Notlar: Ali Arslan- Ali Rıza Kayar

Startup Istanbul
Startup Istanbul

Melek Yatırım ve devlet desteği hakkında Ali Arslan ile Ali Rıza Kayar röportajı,  Melek Yatırımcılık ve prosedürlerini oturuma katılan kişilerin soruları eşliğinde yapıldı.

Ali Arslan, bu işi yaparken sektörün görüşlerini aldıklarını ve eleştirileri hem kanuna hem yönetmeliğe ulaştırmaya çalıştıklarını belirtti. 31 yatırımın onaylandığını söyleyen Arslan, yatırımcıların bilinen ve bilinmeyen insanlardan oluştuğunu söyledi.  “Başvurular neredeyse her gün geliyor” diyen Arslan,  bu işe yeni başladıklarını ve yurtdışı örneklerini de inceleyerek ülkemize  mahsus bir şey çıkarmaya çalıştıklarını belirtti. İyi, güzel, faydalı şeyler yapmak istediklerini ve doğru işi yaparak sonuç elde etmek istediklerini belirten Arslan, hala öğrenme ve geliştirme aşamasında olduklarını da belirtti. Kamu olarak amaçlarının güvenilir bir finansman aracı olarak Melek Yatırımı yerleştirmek istediklerini söyleyen Ali Arslan, toplumu düşünerek ülkeye katkı sağlamak istediklerini belirtti.

Ali Rıza Kayar bütün eleştirileri taslağa yansıtmaya çalıştıklarını söyledi. Çıkan yasa rekabeti engeller mi sorusuna Ali Rıza Kayar, bu modelin İngiltere’de de olduğunu belirterek haksız rekabeti önlemek için çalıştıklarını ve devletin yatırımcıyı da girişimciyi de düşünmesi gerektiğini söyledi.

Prosedür hakkında gelen sorulara, sayının artmasını amaçladıklarını ve yatırımların artmasını arzuladıklarını söyleyen Ali Arslan, başvuruları hızlı bir şekilde cevaplamaya çalıştıklarını söyledi. Olabildiğince hızlı bir şekilde faaliyetlere başlanması için çalışıyoruz. Bir başvurunun onaylanması ortalama olarak belgeler tamamlandıktan sonra yaklaşık olarak bir hafta içerisinde tamamlanıyor. Çalışmalarını Maliye Bakanlığı ile beraber çalışarak yürüttüklerini söyleyen Ali Arslan, her türlü eleştiriyi dikkate aldıklarının altını çizdi.

“Melek Yatırımcı lisans almakla işe başlar. Gerekli kriterleri sağlıyorsa, yatırımcı lisansını alır. Lisansını aldıktan sonra yatırım yapması gerekir. Esas sözleşmenin nasıl yapılacağı, ne zaman başvuru yapılması gerektiği şeklindeki bilgileri öğrenerek yatırımını yapıp, vergi desteğini alabilir.”

Alınan paranın 12 ayda harcama zorunluluğu hakkında sosyal medyadan gelen soruyu konuklara yöneltildi. Ali Rıza Kayar, nakit olarak giren paranın şirket planına uygun olarak 12 ay içerisinde harcanması gerektiğini belirterek konuşmasını tamamladı.