Blog

Startup Istanbul 2015 sahne konuşmaları: Andrea Barrica

Startup Istanbul’da 500 Startups’ın üst düzey isimlerinden biri olarak yer alan Andrea Barrica, aslında yakın zamanda girişimcilik adına önemli tecrübeler yaşamış bir isim. Bu sebeple Andrea’nın sunumunda taze girişimcilik deneyimlerinin etkisini görmek mümkündü.

Andrea konuşmasına kendi girişimi olan InDinero‘daki tecrübesinden bahsederek başladı. InDinero’da özellikle medya desteğiyle birlikte çok hızlı bir büyüme kaydeden ekip, 20 bin müşteriye ulaşmış olmasına rağmen para kazanma konusunda pek de iyi durumda değildi. Bunun üzerine yatırımcılardan biri olan Steve Blank’in tavsiyesine başvurdular: en azından başarısız olduğunuzun farkındasınız, şimdi bununla ilgili bir şey yapabilirsiniz.

Bu tecrübenin ardından Andrea sunumuna başladı: “5 Lessons on How to Bootstrap a Startup After $1M.”

Sunumun ilk maddesi ”Don’t look back” yani ”Geriye bakmayın”. Girişimcilik serüveni boyunca birçok zor karar vermenin gerekeceğini vurgulayan Andrea Barrica, geçmişte tasarruf adına birçok zor karar aldıklarını ve en sonununda işlerin iyi gitmediğini gördüklerinde herkesi işten çıkarıp ücretsiz kullanıcılara tüm verileri sildiklerini söyledi. Bu zor kararlardan sonra yeniden konsantre olup geleceğe odaklanmak esas yapılması gereken.

İkinci madde ise “Go back to basics, find the pain” yani ”Temele inin, sorunun nerede olduğunu bulun” şeklindeydi. Başarısız olduklarını farkettikten sonra müşterilerine dönerek neden hizmeti satın almadıklarını sorduklarını anlatan Andrea Barrica, bazı üyelik ve fatura sorunları keşfettiklerini söyledi. Bunun üzerine ekip meseleyi daha ciddiye alarak sorunları çözmeye odaklanmış.

Üçüncü madde “Empathy pays” yani ”Empati kazandırır” ise Andrea’nın yeteneklerini ortaya koydu. Dijital pazarlama üzerine pek de bir şey bilmediğini söyleyen Andrea Barrica, buna rağmen kullanıcıları nasıl mutlu edebileceğini iyi bildiğini dile getirdi. Kullanıcılarla empati yaparak, onların sıkıntılarını ve istediklerini anlamanın çok değerli olduğundan bahseden girişimci, böylece özellikle erken aşamada kullanıcı sadakati ve kullanıcıların sizi çevresine önermesinin girişimlere çok şey kazandırabileceğini dikkat çekti.

Dördüncü madde “Beware of metrics that dont matter” yani ”Gereksiz rakamlardan uzak durun” şeklindeydi. Andrea, başlarda müşteri sayısı, sistemden geçen işlem miktarı gibi rakamları takip ettiklerini ancak büyüme aşamasındaki bir girişimde kurucuların daha farklı rakamları izlemesi gerektiğini söylüyor. Bu sebeple bir süre sonra gelir, büyüme oranı gibi ekonomik verileri izlemeye başlamışlar.

Son madde ise “Find pain first, then worry about scale” yani ”Önce sorunu bulun, sonra şirketin ölçeğini düşünün”. Andrea, girişimcilerin öncelikle temel sorunları çözmeye odaklanmaları gerektiğini, sorunlar devam ederken şirket ölçeğinin çok da anlam ifade etmediğini söyledi. Bu sebeple şirketler öncelikle temel sorunları çözmeli, bunun ardından büyümeyi önemsemeli.

Son olarak bir de bonus madde geldi: “Diverse teams win” yani ”Çeşitlilik olan takım kazanır”. Andrea Barrica ekipte farklı görüşlerin, farklı fikirlerin olmasının her zaman önemli olduğunu vurguladı. Bununla birlikte kadın ve erkeklerin, farklı milletlerden kişilerin, farklı yaşlardan kişilerin olması ve bunlar arasında dengeli bir ilişki yakalanması en iyi takımı meydana getirmenin yolu.