Blog

Startup India programından neler öğrenebiliriz?

Hindistan farklı kültürü ve kalabalık nüfusuyla her zaman potansiyeli yüksek bir ülke olmuştur. Fakat Hindistanlılar genellikle kendi ülkeleri sınırları içinde değil, ABD ve Singapur gibi ülkelere gittiklerinde daha başarılı oluyorlar. Bu hem akademisyen, bilim adamı ve iş adamı konusunda, hem de girişimler konusunda geçerli. Bu sebeple Hindistan hükümeti, Startup India adını verdikleri kapsamlı bir programı devreye almaya hazırlanıyor. Programın ana hatları 16 Ocak’ta duyuruldu. Yakında da detayları açıklanacak. Peki bu program bizlere hangi konularda ilham verebilir?

1- 3 yıl boyunca vergi muafiyeti

Bu Türkiye’de de düşünülen bir durum fakat girişimler için Teknokent’e girip destek almak pek kolay değil. Açıkçası küçük bir şirket için ‘astarı, yüzünden pahalıya geliyor’ dersek yanlış olmaz. Desteğin küçük şirketlere sunulması gerekmiyor muydu? Bugün birçok Teknokent, oldukça büyük şirketlerin vergi avantajı sağlamak için kurduğu ‘Ar-Ge tesisleri’ne ev sahipliği yapıyor.

Startup India, henüz kapsamlı detayları açıklanmış olsa da yeni ve inovatif girişimlere 3 yıl boyunca vergi avantajı sunuyor. Üstelik 3 yıllık süre içerisinde gelir elde ederlerse gelir vergisinden de muaf olacaklar.

Elbette inovatif girişimleri diğer şirketlerden ayırmak bu konuda en önemli mesele.

NEW DELHI, INDIA - JANUARY 16: Prime Minister Narendra Modi addressing the gathering at the launch of Start-Up India at Vigyan Bhavan on January 16, 2016 in New Delhi, India. Indian Prime Minister launched a number of initiatives on Saturday to support the countrys start-ups, including a 100 billion rupee ($1.5 billion) fund and a string of tax breaks for both the companies and their investors. (Photo by Mohd Zakir/Hindustan Times via Getty Images)
NEW DELHI, INDIA – JANUARY 16: Prime Minister Narendra Modi addressing the gathering at the launch of Start-Up India at Vigyan Bhavan on January 16, 2016 in New Delhi, India. Indian Prime Minister launched a number of initiatives on Saturday to support the countrys start-ups, including a 100 billion rupee ($1.5 billion) fund and a string of tax breaks for both the companies and their investors. (Photo by Mohd Zakir/Hindustan Times via Getty Images)

2- Maddi destek

Yeni girişimler için 10 bin Rupi seviyesinde bir fon oluşturulmuş. Devlet, tüm girişimlere bu desteği sağlayacak. Yüksek bir miktar olmayabilir ancak yeni bir girişimi birkaç ay kurtarabilir. Bununla birlikte isteyenler girişimler daha yüksek krediler için de başvurabilecek ve devlet bu konuda garanti verecek.

Türkiye’de benzer bir maddi hibe desteği TÜBİTAK tarafından sağlanıyor ancak başvuru süreci yeni girişim için bir zahmetli.

3- Startup India Hub

Bu devlet içerisinde startup’lara atanmış bir kurum gibi çalışacak. Bir nevi Startup iletişim dairesi olarak nitelendirilebilir. Startup’lar hükümet ve devletle olan tüm iletişimlerini bu kurum üzerinden gerçekleştirebilecek.

Türkiye’de devlet ve hükümet ile iletişim kurmak için böyle bir kurum bulunmuyor. Açıkçası iletişim kurmak çok kolay değil ve çoğu zaman etkili sonuçlar elde edilemiyor.

4- Yeni merkezler

Devlet desteğiyle 500 fikir merkezi, 35 kuluçka merkezi, 31 inovasyon merkezi, 7 yeni araştırma parkı ve 5 yeni bio-cluster kurulacak.

Elbette önemli olan bunu ülke geneline yayabilmek ve bu merkezlerin gerçekten baskıdan uzak sadece girişimlere hizmet eden yerler olabilmesini sağlayabilmek.

5- Patent kolaylığı

Devlet, girişimlerin patent başvurularında %80 daha az ücret ödemesini sağlayacak. Ayrıca patent sürecini çok hızlandıracak yeni bir sistem kuracak. Patent konularında danışmanlık için ücretini devleti

6- Festivaller

Henüz bu konuyu tam detaylı bilmiyoruz ama tüm inovasyon projelerinde Lakh okullarından öğrencilerin yer alması sağlanacak. Bunlara paralel olarak da ülke çapında okullarda girişimcilikle ilgili festivaller düzenlenmesi planlanıyor. Böylece tüm girişimler kendini tanıtma şansı bulacak.

Ülkemizde de birçok etkinlik yapılıyor ancak bütünleştirici bir ortam sunmak için devlet katkısı değerli olabilir. Hindistan’ın bu konudaki adımlarını dikkatle izlemek gerek.

7- Mobil uygulamayla kayıt

1 Nisan’dan itibaren devlet bir mobil uygulama yayınlayacak. Böylece girişimler bu platforma bir mobil uygulama üzerinden basitçe kaydırını yaptırabilecek.

Startup India programıyla ilgili blueprint’ler yakında yayınlanacak. Hindistan gibi büyük bir ülkenin başlattığı bu kapsamlı program önemli bir değişim yaratabilir. Elbette Hindistan’ın rejimi açısından bakıldığında da bu önemli bir adım. Türkiye’nin girişimcilik ekosistemi bazı açılardan Hindistan’dan iyi olabilir. Ancak Hindistan’ın attığı gibi büyük ve komple bir adımı bizim de atmamızın zamanı geldi de geçiyor bile.