Blog

“Startup Azerbaycan 2014” Yarışması Sonuçlandı

Startup Azerbaycan 2014 projesinin kapanış töreni ve “Startup Azerbaycan 2014” konferansı gerçekleştirildi.

Azerbaycan İnternet Forumu Başkanı, Startup Azerbaycan Organizasyon Komitesi temsilcisi Osman Gündüz törenin açılışını yaparak Startup Azerbaycan 2014 Projesinin ve milli startup yarışmasının sonuçları hakkında bilgi verdi. Geçtiğimiz yıla göre Startup altyapısının gelişmesi yönünde ciddi gelişmelerin olduğunu söyledi.

Gündüz, geçen süre zarfında Startup Azerbaycan çerçevesinde Bakü Devlet Üniversitesi’nde, ADA Üniversitesi’nde, HAZAR Üniversitesi’nde ve Sumgayıt Devlet Üniversitesi’nde Startup toplantılarının gerçekleştirildiğini, aydınlanma çalışmalarının yüksek düzeyde organize edildiğini dikkat çekti. Ayrıca Yüksek Teknolojiler Parkı’nda startupların, geliştiricilerin ve BT uzmanların katılımıyla Startup Bakü Toplantısı organize edildiğini söyledi.

Bu yılki yarışmaya 46 startup projesi katıldı ve 1. aşama oylama sonucunda 15 proje yarı finale kaldı. Yarışmanın sonunda 6 startup projesi, BethClip, Xercim.az, “Al – Gelsin”, WEARn, İwork.az, Butarek startupları başarı kazanarak finale çıktı.Tanıtım töreninde Finale çıkan her bir startup Projesi takımı kendi projeleri ile ilgili kısa vadeli sunumlar yaptılar.
Gerçekleştirilen törende İletişim ve Yüksek Teknolojiler Bakanı Ali Abbasov galip gelen 6 Proje takımına değerli hediyeler ve diplomalar sundu.

Daha sonra konferans “Startup ortamının (ekosistemin) oluşmasına devletin, özel sektörün ve bireysel yatırımcıların desteği” konulu panelle devam etti. Konferansta spiker olarak yer alan BT nin İnkiafı Vakfı Müdürü Elçin Zeynalov, İnfiPro şirketinin temsilcisi Şahin Talıbov, sınama şirketinin Müdürü Elçin Aliyev, Khazar Ventures şirketinin kurucularından Mehmet Kerimov, YT Park’ın müdür yardımcısı Calal Rahimov ve Cybernet şirketinin Genel Başkan Yardımcısı Anar Mehdiyev konuşma yaparak konu etrafında görüşlerini Konferans katılımcılarına ilettiler.

Müzakerelerde Sahil şirketinin temsilcisi Vahit Kasımov, RYTN temsilcisi Rauf Cabbarov, Best Com şirketinin başkanı Rauf Hasanov, İnfi Pro şirketinin Başkanı Eldar Abbasov, Telebe.AZ sitesinin yöneticisi Mürsel Aliyev, Startup Azerbaycan Takımı üyeleri Şaik Muradov, Ayaz Guliyev ve Reşat Aliyev, medya ve PR uzmanı Ellada Mustafayeva, Smart Systems şirketinin yöneticisi Sübhan Qaragözov, RYTN proje koordinatörü Zaur Hasanov, GoldenPay şirketinin Başkanı Ferid İsmayılzade, galip gelen startup takımlarının temsilcileri ve diğer bazı temsilciler konuşma yaparak konu etrafında teklif, görüş ve arzularını belirttiler.